Pán premiér, zvýšia sa odvody do 2. piliera na 6 %, či nie?

Autor: Igor Surovčík | 4.2.2015 o 10:36 | Karma článku: 9,31 | Prečítané:  969x

Ak sa majú ľudia od polovice marca zodpovedne rozhodovať o tom, či chcú alebo nechcú byť v druhom pilieri, od súčasnej vlády by si zaslúžili informáciu o tom, či bude Smer po budúcoročných parlamentných voľbách rešpektovať súčasné znenie zákona o postupnom zvyšovaní príspevku do druhého piliera zo 4 % na 6 %.

Parlament ešte v auguste 2012 súčasne so znížením príspevkov do druhého piliera z 9 % na 4 % schválil aj to, že sa bude sadzba na odvody do druhého piliera od roku 2017 do roku 2024 každoročne zvyšovať o 0,25 percentuálneho bodu na 6 %. Keďže sa druhý pilier od 15. marca do 15. júna tohto roka otvorí, mal by premiér Robert Fico všetkým sporiteľom, ako aj prípadným záujemcom o vstup do druhého piliera, otvorene povedať, či tieto v súčasnosti platné ustanovenia zákona bude po budúcoročných voľbách rešpektovať, alebo nie. To, či sa odvody do druhého piliera budú zvyšovať, alebo nie, totiž považujem za dosť podstatnú informáciu, ktorú by pri rozhodovaní sa mali mať k dispozícii všetci ľudia.

Nezabúdajme na to, že aj DPH mala od začiatku tohto roka klesnúť z 20 % na 19 %, keďže sa deficit verejných financií SR znížil pod 3 % hrubého domáceho produktu. Nakoniec sa to nestalo, keďže poslanci Smeru toto ustanovenie zo zákona vypustili.

Predpokladám, že do budúcoročných parlamentných volieb Smer ustanovenie o postupnom zvyšovaní odvodov do druhého piliera zo zákona nevypustí. Po voľbách však bude v hre to, či sa na rok 2017 zvýši príspevková sadzba do druhého piliera na 4,25 %. Mám pritom obavy z toho, že Smer zvýšenie príspevkov do druhého piliera nedopustí a ustanovenia o postupnom zvýšení príspevkov buď odsunie na neskôr, alebo ich úplne zo zákona vypustí.

Ak sa to stane, tak potom navrhujem, aby Smer napríklad schválil to, že minimálny dôchodok na Slovensku bude od roku 2020, dajme tomu, 1 000 eur....Bude to znieť veľmi ľúbivo... Ak na to v roku 2020 nebudú zdroje, tak to aktuálna vláda v decembri 2019 jednoducho zo zákona vypustí....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Všade sú míny, dávajte pozor, kam šliapete. Oslobodzovanie Mosulu potrvá

Islamský štát nemá veľkú šancu ubrániť svoje najväčšie mesto. Zároveň nemá kam ujsť a civilistov berie ako rukojemníkov.

EKONOMIKA

Rumuni aj Bulhari sú na tom s dôchodkami lepšie ako Slováci

Oveľa lepšie vyhliadky má Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.

KOMENTÁRE

Dráždenie čínskeho draka

Donald Trump si už stihol pohnevať Peking. Zrejme to nebolo nedorozumenie.


Už ste čítali?