Odporúčania Sociálnej poisťovne pre druhý pilier treba brať s rezervou

Autor: Igor Surovčík | 17.3.2015 o 10:49 | Karma článku: 7,20 | Prečítané:  1188x

Ak vám Sociálna poisťovňa ako sporiteľovi v druhom pilieri zašle list s odporúčaním, kto má v druhom pilieri zostať a kto nie, berte ho s veľkou rezervou. „Aby mal druhý pilier pre sporiteľa zmysel, mal by sporiť aspoň 25 rokov a mať príjmy vyššie, ako je priemerná mzda,“ odporúča Sociálna poisťovňa. Samotná poisťovňa však priznáva, že jej odporúčania „samozrejme, platia pri zachovaní parametrov nastavených v prvom a druhom pilieri v súčasnosti“.

Kto verí tomu, že súčasné parametre v prvom a druhom pilieri budú platiť viac ako 3,5 mesiaca, nech zdvihne ruku. Všetci, ktorí zdvihli svoju hornú končatinu, nech pozorne sledujú dnešné a májové rokovanie parlamentu, pretože od 1. júla sa má na Slovensku zaviesť minimálny dôchodok. Ako som už spomínal na svojom blogu vo februári, po zavedení minimálnej penzie slabo zarábajúci účasťou v druhom pilieri nič nestratia, naopak, vďaka možnosti dediť dôchodkové úspory môžu druhým pilierom len získať. Toto pritom Sociálna poisťovňa pri svojich odporúčaniach nespomína, čo však prekvapí len málokoho.

Sociálna poisťovňa zrejme pri svojich odporúčaniach nezohľadňuje ani to, podľa v súčasnosti platného zákona sa má príspevková sadzba do druhého piliera od roku 2017 do roku 2024 každoročne zvyšovať o 0,25 percentuálneho bodu na 6 %. To je teda ďalšia zmena, ktorá síce v súčasnosti ešte neplatí, ale poslanci za Smer-SD to schválili ešte v auguste 2012.

No a kto by predsa len veril odporúčaniam Sociálnej poisťovne, ktoré „samozrejme, platia pri zachovaní parametrov nastavených v prvom a druhom pilieri v súčasnosti“, nech sa pozrie na to, ako často sa menia zákon o sociálnom poistení a zákon o starobnom dôchodkovom sporení.  Zákon o starobnom dôchodkovom sporení sa od roku 2004 zmenil 26-krát a zákon o sociálnom poistení od roku 2003 dokonca až 58-krát! Tu už naozaj nikto nič negarantuje....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar konšpirácie podporil, hoci ich má odhaľovať

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal šéf polície podľa prezidenta Andreja Kisku vysvetliť. Vládni politici mlčia.

KOMENTÁRE

Policajný prezident podporuje zbrane namierené proti nám

Obhajoba Gašparovho nadriadeného Kaliňáka však neobstojí.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?