reklama

Čo sa skrýva za 68-percentným „zhodnotením“ prvého piliera

Sociálna poisťovňa sa v liste pre sporiteľov v druhom pilieri chváli bombastickým „zhodnotením“ prvého piliera za posledných 10 rokov na úrovni 68 percent!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (31)

Čo sa za tým skrýva a dá sa takého „zhodnotenie“ očakávať aj v ďalšom desaťročí?

Samozrejme, nejde o žiadne „zhodnotenie“ prvého piliera, pretože odvody, ktoré za nás idú do Sociálnej poisťovne, sa okamžite vo forme dôchodkov rozdajú súčasným penzistom, a preto logicky nemôžu zarábať. Ministerstvo práce a sociálnych vecí za „zhodnotenie“ považuje zvýšenie tzv. aktuálnej dôchodkovej hodnoty, ktorá je podstatným parametrom pri výpočte novopriznaného starobného dôchodku. Tá naozaj za posledných 10 rokov stúpla o spomínaných 68 percent. Znamená to, že kým pred 10 rokmi by Ferovi Mrkvičkovi pri odpracovaní x rokov a zárobku y priznala Sociálna poisťovňa dôchodok napríklad 300 eur, v tomto roku by mu priznala dôchodok 504 eur, teda vyšší o 68 percent, hoci stále odpracoval rovnakých x rokov a mal zárobok y.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tzv. aktuálna dôchodková hodnota, ktorá je dôležitým parametrom pri výpočte novopriznaného dôchodku, rastie podľa toho, ako sa zvyšuje priemerná mzda na Slovensku. „Zhodnotenie“ prvého piliera je teda odzrkadlením toho, ako za posledných 10 rokov rástli priemerné zárobky na Slovensku, a tie naozaj stúpli o 68 percent. V tejto súvislosti si však dovolím mať tri poznámky:

  1. Keďže prvý, štátny priebežný pilier je dlhodobo deficitný, používať pri prvom pilieri slovo zhodnotenie je zavádzajúce. Ako som už v jednom z článkov na svojom blogu vyčíslil, aj bez existencie druhého piliera musel štát Sociálnej poisťovni za posledných 10 rokov pomôcť sumou 2,61 miliardy eur. Teda to bombastické 68-percentné zhodnotenie nás všetkých stálo 2,61 miliardy eur, na ktoré si musel štát požičať. Ak by ste si vzali z banky pôžičky a vďaka tomu by bol váš príjem vyšší, považovali by ste to za zhodnotenie svojej príjmovej situácie?

  2. Ak sa na to 68-percentné „zhodnotenie“ počas desiatich rokov pozrieme bližšie, zistíme, že gro tohto „zhodnotenia“ nastalo v prvých piatich rokoch, teda v rokoch 2005 až 2009. Bolo to obdobie po vstupe do Európskej únie, slovenskej ekonomike sa darilo a priemerná mzda rástla medziročne o 6 % až 10 %. Vďaka tomu rástlo aj „zhodnotenie“ prvého piliera, teda aktuálna dôchodková hodnota. Potom však prišli roky 2010 až 2014 a „zhodnotenie“ prvého piliera za týchto päť rokov predstavovalo 14 percent. Na porovnanie v rokoch 2010 až 2014 vykázal druhý pilier zhodnotenie 11 percent, teda takmer porovnateľnú úroveň, ako bol rast priemernej mzdy.

  3. Aké desaťročie nás čaká? V prvom rade je otázne, či sa aj v ďalších 10 rokoch bude aktuálna dôchodková hodnota zvyšovať podľa toho, ako rastú priemerné zárobky. Dajme tomu, že bude. Podľa najnovšej makroprognózy Inštitútu finančnej politiky pri Ministerstve financií SR by mala priemerná mzda na Slovensku v tomto roku stúpnuť o 2,6 %, budúci rok o 3,9 %, v roku 2017 o 4,3 % a v roku 2018 o 4,6 %,teda v priemere o 3,85 %. Znamená to, že časy, kedy „výnosnosť“ prvého piliera dosiahla za desať rokov grandióznych 68 percent, sú zrejme už dávno preč...Preto sa, sporitelia, nedajte nachytať skvelým 68-percentným “zhodnotením“ prvého piliera za posledných 10 rokov, ktoré vám podsúva Ficova vláda....

Igor Surovčík

Igor Surovčík

Bloger 
  • Počet článkov:  173
  •  | 
  • Páči sa:  53x

Sociálna politika je pre mňa hobby. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu