Klamstvá šéfa Sociálnej poisťovne...

Autor: Igor Surovčík | 27.3.2009 o 12:01 | Karma článku: 11,18 | Prečítané:  1480x

Generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Dušan Muňko vo včerajšej večernej televíznej debate v STV klamal o tom, ako vznikal druhý pilier. Vraj keď išiel návrh zákona do parlamentu, uvažovalo sa o tom, že druhý pilier bude štvorpercentný, potom šesťpercentný a deväťpercentná príspevková sadzba sa do zákona dostala až v parlamente. Buď Muňko zámerne klame, alebo takéto svoje vyjadrenia (podobne ako premiér Robert Fico v prípade protestujúceho občana Jozefa Ťažiara) stavia na chybných informáciách, ktoré dostal od nejakých ľavicových demagógov...

Šéf Sociálnej poisťovne Dušan Muňko v televíznej debate dokonca hovoril o nejakom poslancovi za KDH, ktorý v parlamente zmenil pomer odvodov do prvého a druhého piliera na 9 ku 9.

 

Tak sa teda pozrime na fakty. Vtedajší minister práce a sociálnych vecí Ľudovít Kaník na tlačovej besede, ktorá sa konala 2. apríla 2003, informoval o tom, že na osobný účet v druhom pilieri by malo smerovať 10 % z hrubej mzdy sporiteľa. Samotný návrh zákona, ktorým sa mal zaviesť na Slovensku druhý pilier, predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania 21. júla 2003. Tu je príslušný link:

 http://www.employment.gov.sk/pk/2760_2003_II_1/index.html.

Ak si tento návrh zákona otvoríme, zistíme, že do druhého piliera malo naozaj smerovať 10 % z hrubých miezd sporiteľov, ako pôvodne avizoval minister Kaník.

 

O tom, že druhý pilier nebude 10- percentný, ale 9-percentný, sa rozhodlo 26. septembra 2003 počas rokovania vtedajšieho ministra práce a sociálnych vecí Ľudovíta Kaníka a vtedajšieho ministra financií Ivana Mikloša. O tri dni na to, teda 29. septembra 2003, návrh, aby do druhého piliera smerovalo 9 % z hrubých miezd, schválila aj Porada ekonomických ministrov. Rokovanie vlády, na ktorom sa potvrdila 9-percentná sadzba pre druhý pilier, sa uskutočnilo 2. októbra 2003. Tu je link:

http://www.rokovania.sk/appl/material.nsf/0/850CC147736E7681C1256DB30039B0E8?OpenDocument.

Do parlamentu preto prišiel návrh zákona o vytvorení kapitalizačného piliera v znení, ktoré predpokladalo 9-percentnú príspevkovú sadzbu. Je teda klamstvom, ak terajší šéf Sociálnej poisťovne tvrdí, že 9-percentná sadzba sa do zákona dostala až v parlamente. Dokonca Muňko zachádza až tak ďaleko, že si vymyslel akéhosi „poslanca KDH“, ktorý do návrhu zákona vložil 9 percent pre druhý pilier.

 

Súčasná vládna garnitúra druhý dôchodkový pilier tak veľmi nenávidí, že sa uchyľuje až ku klamstvám. Možno je pre Dušana Muňka lož ako pracovná metóda....

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bödörova výpoveď nesedí s Threemou

Haščák riešil s Kočnerom aj siskára Forischa.

AUTORSKÁ STRANA SAMUELA MARCA

Fašistov stvoril Fico. A teraz si s nimi rozumie (píše Samo Marec)

Ako sa z fašistov stali kandidáti na víťazstvo.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Keď Kočner povie pravdu

Dúfajme, že sme Pentu sklamali.


Už ste čítali?