Vláda pochováva dôchodcov ako drobných SZČO...

Autor: Igor Surovčík | 10.1.2011 o 13:34 | (upravené 10.1.2011 o 13:42) Karma článku: 10,95 | Prečítané:  3519x

Penzistov, ktorí si svoj príjem vylepšujú ako drobní živnostníci, čaká v budúcom roku nepríjemné prekvapenie. Ak v období od 1. júla 2010 do 31. decembra 2011 platili mesačné preddavky na zdravotné poistenie nižšie ako 46,06 eura, s istotou im v ročnom zúčtovaní za rok 2011 vzniknú nedoplatky....

V ročnom zúčtovaní poistného za rok 2010 nemusia poistenci štátu platiť poistné na zdravotné poistenie v prípade, ak je ich ročný vymeriavací základ za rok 2010 nižší ako 2 479,20 eura. Pri penzistovi, ktorý ako SZČO neplatí poistné na sociálne poistenie a pri zdaňovaní príjmu si uplatňuje 40-percentné paušálne výdavky, to znamená, že jeho hrubý príjem za rok 2010 musí byť nižší ako cca. 8 842 eur. Do takéhoto hrubého príjmu zostáva poistencom štátu a nemusí platiť na zdravotné poistenie ani cent....

 

To sa však zmení pri ročnom zúčtovaní za rok 2011. Vláda totiž zrušila tzv. ochrannú hranicu príjmu (ročný vymeriavací základ za rok 2010 nižší ako 2 479,20 eura), do ktorej poistenec štátu ako SZČO neplatí zdravotné poistenie. S tým sa dá len a len súhlasiť. V období, kedy verejnú pokladnicu poteší každý odvedený cent, je správne, aby aj dôchodcovia ako SZČO platili poistné na zdravotné poistenie z toho, čo reálne zarobia.

 

Problém však nastáva v tom, že podľa nových pravidiel penzisti ako SZČO nemajú platiť poistné na zdravotné poistenie vždy len z toho, čo reálne zarobili, ale bude sa na nich rovnako ako v prípade ostatných „čistých“ SZČO vzťahovať minimálne mesačné poistné v sume 46,06 eura. Ak ide napríklad o dôchodcu, ktorý má penziu 300-400 eur mesačne a k tomu si každý mesiac v hrubom ako živnostník privyrába 50, či 100 eur, bude musieť po novom platiť poistné v mesačnej výške najmenej 46,06 eura!! Takémuto dôchodcovi sa doteraz oplatilo si privyrobiť mesačne na živnosť nejakú malú sumu, keďže neplatil poistné na zdravotné poistenie. Podľa nových pravidiel sa mu však privyrábať si ako SZČO neoplatí, keďže by polovicu, či celý mesačný príjem odviedol zdravotnej poisťovni. Znamená to, že časť dôchodcov-živnostníkov po tom, ako zistí, aké vysoké odvody má platiť na zdravotné poistenie, vráti živnosť.

 

Zavedenie minimálnej výšky zdravotných odvodov pre dôchodcov ako SZČO považujem za neférové. Táto skupina ľudí má predsa častokrát živnosť len na privyrobenie si k dôchodku, a nezarába na živnosť vysoké sumy. Nemožno dávať rovnítko medzi „čistých“ živnostníkov a živnostníkov-penzistov. Čistý živnostník žije len z príjmu zo živnosti, pričom živnostník-penzista má živnosť len ako dodatočný, možno úplne smiešny zdroj príjmu k dôchodku...

 

Vláda však okrem toho pripravila penzistom ako SZČO na rok 2012 smutný darček. Podľa novely zákona o zdravotnom poistení majú všetky SZČO v roku 2011 platiť preddavky v takej výške, v akej platili preddavky v druhom polroku 2010. Pre penzistov-živnostníkov to znamená, že ak im v ročnom zúčtovaní za rok 2009 vyšiel preddavok od 1. júla 2010 v sume napríklad 10 eur, budú takýto preddavok platiť celý rok 2011. Súčasne sa však fakticky na dôchodcov ako SZČO vzťahuje od 1. januára 2011 preddavok v minimálnej výške 46,06 eura!!!!! Fakticky preto, lebo dôchodcovia ako SZČO síce budú platiť v tomto roku napríklad 10-eurové preddavky, avšak v ročnom zúčtovaní za rok 2011 musia doplatiť poistné do výšky minimálnych preddavkov!!! Penzista-SZČO, ktorý v tomto roku zaplatí zdravotnej poisťovni 12x10 eur, teda 120 eur, budúci rok poisťovni za rok 2011 doplatí minimálne 432 eur!!

 

 

 

Koľko penzistov-SZČO aspoň tuší, aké vysoké nedoplatky ich v zdravotnom poistení v roku 2012 čakajú ? Asi minimum, keď o týchto zmenách netušila ani operátorka na nemenovanej infolinke zdravotnej poisťovne. Ako o týchto zmenách informoval penzistov minister zdravotníctva Ivan Uhliarik? Tuší vláda vôbec o tom, aké nemilé prekvapenie penzistom-živnostníkom vo forme nečakaného zdravotného nedoplatku za rok 2011 pripravila?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.


Už ste čítali?