Ako nahnevaní ľudia menia Uhliarikove zákony....

Autor: Igor Surovčík | 28.1.2011 o 10:09 | Karma článku: 6,79 | Prečítané:  1433x

Už na začiatku sme vedeli, že vzniknú problémy, avšak situácia sa vyvíja vzhľadom na všetky možné dotazy a pripomienky, respektíve znepokojených a nahnevaných ľudí, tak sa pristúpilo k takémuto riešeniu. Takto ministerstvo zdravotníctva zdôvodňuje, prečo ide po necelom mesiaci od účinnosti novely zákona o zdravotnom poistení meniť pravidlá platenia poistného v prípade poistencov štátu (dôchodcovia, či mamičky na rodičovskej dovolenke), ktorí sú samostatne zárobkovo činnými osobami. Ministerstvo si tak urobilo z občanov pokusných králikov a čakalo na ich reakciu....

Podľa novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú presadila súčasná vláda, by mali SZČO, ktorí sú zároveň poistencami štátu, platiť rovnako ako ostatné „čisté“ SZČO poistné najmenej v sume 46,06 eura. Keďže však zákon súčasne ponecháva platenie preddavkov na zdravotné poistenie v prípade poistencov štátu na nižšej úrovni ako 46,06 eura (preddavky sa v tomto roku platia v takej sume, v akej si ich poistenci štátu vypočítali v ročnom zúčtovaní za rok 2009), mnohým penzistom, či matkám na rodičovskej dovolenke by za rok 2011 vznikol veľký nedoplatok na poistnom. Pri poistencovi štátu ako SZČO, ktorá neplatila žiadne preddavky (preddavok jej vyšiel pod 3 eurá), by nedoplatok za tento rok dosiahol 552 eur. Na tento problém som na svojom blogu upozornil ešte 10. januára tohto roka.

 

Ešte nedávno ministerstvo ako riešenie ponúkalo možnosť dohodnúť sa s poisťovňou na vyšších preddavkoch. "Vždy je možné sa dohodnúť so zdravotnou poisťovňou,“ reagovala hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová. Na včerajšej tlačovej besede však ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že tento problém rýchlo odstráni zmenou novely zákona, ktorá nie je účinná ešte ani mesiac. Zrazu už rezort neodporúča dohodnúť sa na vyšších preddavkoch so zdravotnou poisťovňou. Zrazu ministerstvo prišlo s riešením, že poistenci štátu ako SZČO budú platiť poistné na zdravotné poistenie len zo skutočne zarobených príjmov. "Nebude sa na nich vzťahovať minimálny vymeriavací základ," uviedla na tlačovej besede Zuzana Földesová Motajová z odboru poisťovníctva a makroekonomiky zdravotníctva Ministerstva zdravotníctva SR.

 

Ak by sa podľa nej na poistencov štátu ako SZČO vzťahoval minimálny vymeriavací základ, mohli by im vzniknúť veľké nedoplatky na poistnom. "Vzniknú veľké rozdiely v tom, že nezarobia tú sumu a boli by sankcionovaní platením z minimálneho vymeriavacieho základu napriek tomu, že ho nedosiahnu," objasnila dôvod zmien pri poistencoch štátu. O tom, že vzniknú takéto problémy, podľa nej ministerstvo vedelo už pri príprave novely zákona. "Situácia sa vyvíja vzhľadom na všetky možné dotazy a pripomienky, respektíve znepokojených a nahnevaných ľudí, tak sa pristúpilo k takémuto riešeniu," dodala.

 

Úžasné...Ministerstvo priznalo, že vedelo o tom, čo novela zákona spôsobí, a napriek tomu ju presadilo. Ministerstvo zrazu vynašlo teplú vodu, keď priznalo, že by boli poistenci štátu ako SZČO sankcionovaní, keďže by poistné platili z minimálneho vymeriavacieho základu, ktorý by mnohí  vzhľadom na svoje príjmy ani nedosiahli. Stačilo len to, aby sa na rezort obrátili „znepokojení a nahnevaní ľudia“. Tento prípad sa, chvalabohu, podarilo odhaliť dostatočne skoro predtým, ako by problém s vysokými nedoplatkami nastal. Radšej ani nechcem vedieť, čo všetko sa v dostatočnom predstihu odhaliť nepodarilo....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.


Už ste čítali?