Pokles nezamestnanosti len kvôli sezóne? Nežartujte, pán Fico..

Autor: Igor Surovčík | 13.6.2011 o 9:24 | Karma článku: 15,74 | Prečítané:  2124x

Expremiér Robert Fico vo včerajšej diskusnej relácii STV neprekročil svoj tieň, keď s použitím jemu vlastnej veľkej dávky demagógie spochybňoval Štatistickým úradom vykázané zníženie miery nezamestnanosti na Slovensku.

Moderátor diskusnej relácie žiadal od bývalého premiéra reakciu na najnovšie údaje Štatistického úradu SR, podľa ktorých v prvom štvrťroku tohto roka klesol medziročne počet nezamestnaných na Slovensku o 31,5 tisíca na 375,6 tis. osôb.

 

Keďže Slnko je stále žlté a Fico stále zostáva Ficom, nemôže pred svojimi voličmi ani čo i len v náznaku pripustiť, že za inej vlády ako tej jeho sa podarilo znížiť počet nezamestnaných na Slovensku. Preto expremiér na moderátora reagoval takto: „Je sezóna, nežartujte, pán redaktor. Sú sezónne práce, ktoré sa automaticky vytvárajú“.

 

Predseda Smeru demagogicky nevzal do úvahy to, že sa porovnával január až marec tohto rok s rovnakým obdobím minulého roka. Ak v januári až marci tohto roka klesol počet nezamestnaných oproti januáru až marcu minulého roka o 31,5 tisíca, asi ťažko pôjde o „sezónne práce, ktoré sa automaticky vytvárajú“. Ak sa nemýlim, tak najviac sezónnych prác sa vytvára, dajme tomu, od apríla, mája a trvajú do septembra, októbra. Január až marec je, naopak, považovaný za obdobie útlmu sezónnych prác, najmä v poľnohospodárstve. Okrem toho, podľa Štatistického úradu SR oproti poslednému kvartálu vlaňajška klesla sezónne očistená nezamestnanosť v prvom štvrťroku tohto roka o 16 tis. osôb na 365 tis. osôb.

 

Dajme tomu, že by som aj prijal rétoriku Fica o tom, že za medziročný pokles počtu nezamestnaných v prvom štvrťroku tohto roka môžu automaticky sa vytvárajúce sezónne práce. Potom sa však expremiéra pýtam: Ak v prvom štvrťroku minulého roka, teda za vašej vlády, sa počet nezamestnaných na Slovensku podľa Štatistického úradu medziročne zvýšil o 126 tisíc, aj za to mohli automaticky sa vytvárajúce sezónne práce?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?