Zvrhlá solidarita v štátnom dôchodkovom systéme

Autor: Igor Surovčík | 3.8.2011 o 11:37 | (upravené 3.8.2011 o 11:43) Karma článku: 7,71 | Prečítané:  1831x

Penzista s nižším dôchodkom musí byť solidárny s tým, ktorý má dôchodok vyšší. V záujme „solidarity“ sa preto tomu s nižším dôchodkom penzia ešte zníži, aby mal štát na to, aby mohol v plnej výške vyplácať dôchodok tomu druhému, ktorý má penziu vyššiu. Nezdá sa vám to zvrhlé? A takýto stav chce nielen zakonzervovať, ale ešte viac prehĺbiť súčasné ministerstvo práce a sociálnych vecí.  

Opísaný problém vzniká kvôli tomu, že sa v súčasnosti (a má to pokračovať aj v budúcnosti) redukuje tzv. priemerný  osobný mzdový bod, avšak v tomto procese sa vôbec nezohľadňuje dĺžka poistného obdobia. Priemerný osobný mzdový bod je vyjadrením toho, ako človek počas aktívneho života zarábal. Jeho zárobky sa pritom porovnávajú s priemernou mzdou na Slovensku v danom roku.

 

Ak niekomu vyšiel osobný mzdový bod 1, neznamená to nič iné, len to, že priemerná hrubá mzda (resp. vymeriavací základ v prípade živnostníkov) tejto osoby bola počas obdobia poistenia v jednotlivých rokoch na úrovni priemernej mzdy na Slovensku. Dôchodok tohto človeka tak bude v súčasnosti a zrejme aj v budúcnosti presne zodpovedať tomu, koľko človek zarábal.

 

Ako príklad si dajme človeka, ktorému vyšiel priemerný osobný mzdový bod 1 a získal 45 rokov poistenia. K výpočtu jeho dôchodku ešte potrebujeme tzv. aktuálnu dôchodkovú hodnotu (hodnota dôchodku, ktorá zodpovedá jednému odpracovanému roku pri priemernej mzde), ktorá na rok 2011 predstavuje 9,5756 eura.

 

Starobný dôchodok bude vypočítame tak, že tieto tri hodnoty vynásobíme.

1x45x9,5756= 430,90 eura.

 

Keďže túto osobu považuje štát za priemerne zarábajúcu, tento dôchodok sa už viac upravovať nebude.

 

Naproti tomu máme človeka (možno suseda toho prvého), ktorého priemerný osobný mzdový bod predstavoval 1,1. Zarábal teda v priemere počas ekonomicky aktívneho života o 10 % viac ako bola priemerná mzda na Slovensku, resp. o desatinu viac ako jeho sused. Oproti jeho susedovi však bol tento človek počas života 5 rokov nezamestnaný, a preto získal „len“ 40 rokov poistenia.

Starobný dôchodok tejto osoby by mal predstavovať 421,33 eura (1,1x40x9,5756)

Takýto dôchodok však štát tomuto človeku nemôže vyplácať, keďže išlo o osobu nadpriemerne zarábajúcu!! Jej priemerná hrubá mzda bola o 10 % vyššia ako priemer na Slovensku!! Preto chce súčasné ministerstvo práce od roku 2016 priemerný osobný mzdový bod tohto človeka troška „zosekať“.

 

V návrhu novely zákona o sociálnom poistení sa uvádza:

Z hodnoty priemerného osobného mzdového bodu od 1 do 3 sa v roku 2016 započíta 83 %. Percento uvedené v predchádzajúcej vete sa v každom nasledujúcom kalendárnom roku nasledujúcom po roku 2016 znižuje o jeden percentuálny bod postupne až na úroveň 53 %.“

 

To znamená, že v roku 2016 sa priemerný osobný mzdový bod 1,1 zníži na 1,083. Ak použijeme pri výpočte tohtoročnú aktuálnu dôchodkovú hodnotu, dostaneme dôchodok 414,81 eura (1,083x40x9,5756).

Ak sa dostaneme k cieľovým 53 percentám, tak bude priemerný osobný mzdový bod predstavovať 1,053 a dôchodok 403,32 eura.

 

Osoba, ktorej by kvôli kratšiemu obdobiu poistenia vyšiel dôchodok 421,33 eura, by teda mala solidarizovať s penzistom, ktorý dostáva dôchodok 430,9 eura. Preto dôchodok 421,33 eura v záujme „solidarity“ postupne znížime na 403,32 eura. Dôchodok 430,9 eura však budeme stále vyplácať v rovnakej výške. Človek s nižším dôchodkom bude teda solidarizovať s tým, kto má dôchodok vyšší. A všetko je to spôsobené len tým, že zákonodárca vôbec neberie do úvahy to, aké dlhé obdobie dôchodkového poistenia človek získal a aký vysoký dôchodok mu má byť priznaný....

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?