Koalícia chce zneužiť reformu na zníženie odvodov do 2.piliera!

Autor: Igor Surovčík | 11.10.2011 o 9:50 | (upravené 11.10.2011 o 9:59) Karma článku: 3,19 | Prečítané:  736x

Reforma daní a odvodov mala slúžiť na sprehľadnenie a zjednodušenie systému a na odstránenie deformácií v nastavení daní a odvodov pre živnostníkov v porovnaní so zamestnancami. Vo finálnej fáze sa však reforma zneužíva na zníženie príspevkov do druhého piliera!

Určite si mnohí spomíname na to, že najsilnejšia vládna strana SDKÚ-DS počas opozičných čias navrhovala prijať ústavný zákon na ochranu systému starobného dôchodkového sporenia. SDKÚ-DS v januári 2007 odštartovala kampaň o dôchodkovom systéme, ktorou občanov informovala o škodlivosti vládou zamýšľaných zmien v druhom penzijnom pilieri. Podpredseda strany Ivan Mikloš vtedy uviedol, že ochranu reforiem, najmä dôchodkovej reformy, považuje SDKÚ-DS za kľúčovú tému. Ako upozornil, vládou Roberta Fica zamýšľaná zmena výšky odvodov do druhého dôchodkového piliera poškodí vyše 1,5 milióna sporiteľov.

Predseda SDKÚ-DS DS Mikuláš Dzurinda v auguste 2007 povedal, že oslabovanie druhého piliera a súčasné posilňovanie štátneho, priebežného dôchodkového piliera je krajne nezodpovedné. "Je nezodpovedná míňať peniaze dnes s jediným horizontom, a to sú najbližšie parlamentné voľby, a poškodzovať ľudí, ktorí si šetria na to, aby mali slušný dôchodok," skonštatoval predseda SDKÚ-DS. Robert Fico a jeho ministerka Tomanová pritom nikdy nepredložili žiadny legislatívny návrh, ktorým by sa mali odvody do druhého piliera znížiť čo i len o jednu desatinku percentuálneho bodu. Dnes však v minulosti najväčší ochrancovia kapitalizačného piliera na čele s SDKÚ-DS uvažujú o znížení odvodov do druhého piliera....

Zneužitie reformy na zníženie príspevkov do druhého piliera zo 6,7 % (čo by zavedení superhrubej mzdy zodpovedalo dnešnému 9-percentnému odvodu) na 6,5 % zo superhrubej mzdy pritom nie je opodstatnené. Ak by sa vláda ľuďom chystala znižovať odvody a nezvyšovať daň z príjmov, tak by bolo zníženie príspevkov do sporivého piliera namieste. Chystá sa však niečo úúplne iné. Nižšie odvody do Sociálnej poisťovne sa budú kompenzovať vyššími daňami z príjmov (odvody totiž nemajú znižovať základ dane a znížiť sa má aj ročný nezdaniteľný základ dane). Kvôli nižším príjmom Sociálnej poisťovne zo sociálnych odvodov bude štát dolievať do poisťovne zo štátneho rozpočtu miliardy eur ročne z vybraných daní z príjmov. Pre pracujúceho človeka to znamená, že si svoje nižšie sociálne odvody zaplatí vyššími daňami.

Ak teda vládna koalícia najnovší návrh na zníženie sociálnych odvodov zo 6,7 % na 6,5 % zo superhrubej mzdy zdôvodňuje tým, že sa odvod do druhého piliera spresňuje na polovicu (sadzba na starobné a invalidné poistenie má byť totiž 13 %), tak je to absolútne falošné a zavádzajúce. V prvom rade preto, že sporiteľ v druhom pilieri si svoju nižšiu sadzbu na sociálny odvod zaplatí vyššou daňou z príjmu. Ak by sme išli do extrému a úplne zrušili nezdaniteľnú časť základu dane a popri tom aj daňový bonus na dieťa, tak by sme možno mohli zaviesť, dajme tomu, 8-percentnú sadzbu na sociálny odvod. V kontexte zmýšľania súčasnej vlády by potom odvod do druhého piliera bol 4-percentá (aby tvoril polovicu zo sadzby na sociálny odvod). Príspevky do druhého piliera by tak výrazne klesli napriek tomu, že by sporiteľ nalieval do Sociálnej poisťovne peniaze nepriamo, cez vysokú daň z príjmov.

V druhom rade je navrhovaná sadzba falošná aj preto, že v súčasnosti 9-percentná sadzba do druhého piliera síce tvorí polovicu, ale len polovicu zo sadzby na starobné poistenie, ktorá je 18-percentná. Okrem toho dnes platí aj 6-percentná sadzba na invalidné poistenie. Sadzba vo výške 6,5 % je polovicou z 13-percentnej sadzby, ktorá však zahŕňa 10-percentnú sadzbu na starobné poistenie a 3-percentnú sadzbu na invalidné poistenie. Ak by vláda nastavila odvod do druhého piliera na polovicu zo navrhovanej 10-percentnej sadzby na starobné poistenie, mal by byť 5-percentný.

Nakoniec však to úplne najpodstatnejšie. Zníženie príspevkov do druhého piliera nebude znamenať zvýšenie dôchodku z piliera prvého!! Bude to znamenať len to, že táto vládna koalícia ustúpila SASkárskemu fetišu nezvyšovať dane, a preto nezaviesť daň na tiché víno, a namiesto toho ide okradnúť sporiteľov o 3 percentá ich príspevkov do druhého piliera!! Možno je to smiešna suma, ale ide o princíp. Najväčší zástancovia druhého piliera obetujú 1,4 milióna sporiteľov na úkor napríklad zdanenia tichého vína. Len aby sa v Liberálnom dome mohli tváriť, že vďaka nim sa dane nezvyšujú....

Ak by vládna koalícia naozaj znížila príspevky do druhého piliera na 6,5 % zo superhrubej mzdy, bude to znamenať nasledovné. Zamestnanec s hrubým príjmom 500 eur vďaka reforme získa 1,83 eura, avšak zároveň kvôli nižším odvodom do druhého piliera stratí 1,34 eura. Takémuto zamestnancovi tak vláda pomôže sumou 49 centov!! Radujme sa a množme sa....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?