Mihál chce diskriminovať pracujúce ženy

Autor: Igor Surovčík | 24.11.2011 o 13:43 | Karma článku: 5,33 | Prečítané:  1737x

Minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál chce zrušiť v súčasnosti možný súbeh povinného a dobrovoľného nemocenského poistenia. Keďže nepoisteným ženám chce naďalej ponechať možnosť dobrovoľného nemocenského poistenia, pôjde evidentne o diskrimináciu zamestnaných žien.

Minister Mihál navrhuje od začiatku februára budúceho roka zrušiť dobrovoľné nemocenské poistenie pre vyše 53 tisíc osôb, ktoré sú súčasne povinne nemocensky poistené ako zamestnanci alebo ako samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO). Ak návrh rezortu práce schváli parlament, na rozdiel od súčasnosti tak už nebude možné, aby si budúce mamičky ako zamestnankyne alebo SZČO dobrovoľným nemocenským poistením zvýšili svoju budúcu materskú dávku.

Mihál však chce naďalej ponechať možnosť dobrovoľného nemocenského poistenia pre ženy, ktoré nie sú povinne nemocensky poistené. Ide napríklad o živnostníčky, ktoré ešte len začali podnikať, a preto im zatiaľ nevznikla povinnosť platiť odvody. Ide takisto o nezamestnané ženy, ktoré logicky nie sú sociálne poistené. Tieto ženy budú oproti zamestnankyniam a povinne poisteným živnostníčkam vo veľkej výhode. Hoci sa budú môcť dobrovoľne nemocensky poistiť len v balíku s dobrovoľným dôchodkovým poistením a dobrovoľným poistením v nezamestnanosti, bude to pre nich aj naďalej finančne výhodné. Nepoistené ženy tak budú výrazne zvýhodnené oproti ženám, ktoré sú povinne nemocensky poistené.

Príklad

Vezmime si nezamestnanú ženu, ktorá by po 1. februári budúceho roka využila balík dobrovoľného sociálneho poistenia, ktorého súčasťou má byť aj nemocenské poistenie. Zvolila by si súčasný maximálny vymeriavací základ na nemocenské poistenie, ktorý bude budúci rok na úrovni 1 153 eur. Pri dôchodkovom poistení a poistení v nezamestnanosti by si určila minimálny vymeriavací základ 339 eur. Spolu by tak mesačne do Sociálnej poisťovne platila 155 eur.

Na získanie nároku na materské dávku postačuje 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia. Za toto obdobie približne deviatich mesiacov by tak nezamestnaná žena zaplatila poistné v sume 1 395 eur.

Sociálna poisťovňa by dobrovoľne poistenej žene vypočítala materskú dávku z maximálneho mesačného vymeriavacieho základu 1 153 eur. Denná suma materskej dávky sa má od začiatku budúceho roka zvýšiť na 65 % z denného vymeriavacieho základu, čo by v prípade tejto matky predstavovalo približne 25 eur denne (1153/30x0,65). Mesačná materská by tak dosiahla 750 eur. Takúto dávku by mala mamička dostávať 34 týždňov. Za celé obdobie by tak zo Sociálnej poisťovne dostala 5 950 eur!!!

Čistý „výnos“ kompletne dobrovoľne sociálne poistenej nezamestnanej ženy, prípadne nepoistenej živnostníčky, by tak predstavoval 4 555 eur!!!! Je pritom potrebné zdôrazniť, že v „nákladoch“ by táto žena mala aj dobrovoľné dôchodkové poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. Nový systém by tak bol pre takúto ženu naďalej excelentne výhodný. Získa 4 555 eur a ešte je aj dôchodkovo poistená a poistená v nezamestnanosti!

Kvôli korektnosti výpočtu by sme mali zohľadniť aj to, že sociálne nepoistená mamička dostane od štátu v budúcom roku odo dňa pôrodu rodičovský príspevok 195 eur. Keďže dobrovoľne sociálne poistená mamička deväť mesiacov po pôrode bude namiesto rodičovského príspevku dostávať materskú dávku, za obdobie nepoberania rodičovského príspevku príde o 1 755 eur. Reálne tak spomínaná mamička na dobrovoľnom poistení získa 2 800 eur (keďže sa požiadaním o materskú dávku dočasne „zriekne“ poberania rodičovského príspevku).

Zamestnankyne a povinne nemocensky poistené živnostníčky však majú o možnosť dobrovoľného nemocenského poistenia prísť. Ak napríklad zamestnankyňa zarába v hrubom 400 eur, jej materská dávka by bola od januára budúceho roka len 260 eur. Nebude si ju môcť zvýšiť tým, že sa popri povinnom poistení nemocensky poistí aj dobrovoľne. Na rozdiel od nezamestnanej ženy by tak táto zamestnankyňa podľa nového systému nemohla mať 750-eurovú materskú dávku. Zamestnaná žena si totiž nemôže sama určiť svoj vymeriavací základ.

Ak chce minister Mihál zamedziť využívaniu súčasného nastavenia dobrovoľného nemocenského poistenia budúcimi mamičkami so zámerom zvýšiť si materskú dávku, mal by to potom zamedziť všetkým mamičkám, nielen tým, ktoré sú povinne nemocensky poistené. V opačnom prípade bude diskriminovať zamestnané ženy, keďže nezamestnané ženy budú môcť systém dobrovoľného poistenia naďalej výhodne využívať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?