reklama

Ako podvodníci vylepšujú stav verejných financií...

Generálny riaditeľ Ústredia práce Ivan Juráš poukázal na to, že príspevky pre nezamestnaných často končia v rukách podvodníkov. Aj zneužívatelia príspevku na samozamestnanie pritom vylepšujú stav verejných financií na Slovensku....

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Dajme tomu, že nezamestnaný z úradu práce na východe Slovenska dostane príspevok na samozamestnanie vo výške 4 tisíc eur. Len 15 % z tejto sumy pritom ide nezamestnanému zo štátneho rozpočtu, zvyšná čiastka je financovaná z Európskeho sociálneho fondu. Zo štátneho rozpočtu tak na 4-tisícový príspevok ide nezamestnanému 600 eur. To je to, čo štát pri poskytovaní tohto príspevku vynakladá.

Teraz sa pozrime na to, čo štát získa tým, že sa nezamestnaný zaviaže na minimálne dva roky opustiť úrad práce a podnikať. V prvom rade táto osoba prestáva byť poistencom štátu z hľadiska zdravotného poistenia. Pri sadzbe za poistencov štátu na úrovni 4 % z priemernej mzdy na Slovensku, ktorá v roku 2010 predstavovala 769 eur, tak štát každý mesiac za svojho poistenca zdravotnej poisťovni platí približne 30 eur. Za 24 mesiacov, počas ktorých sa nezamestnaný zaväzuje podnikať a nebude tak v evidencii úradu práce, tak štát na poistnom na zdravotné poistenie usporí 720 eur.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už teraz sa dostávame k tomu, že je štát pri poskytnutí príspevku na samozamestnanie v pluse 120 eur. Na 4-tisícový príspevok totiž vynaloží 600 eur, avšak 720 eur usporí na odvode, ktorý by musel za nezamestnaného poslať do zdravotnej poisťovne.

To však nie je všetko. Každý podnikateľ, samozrejme, platí poistné na zdravotné poistenie. Minimálne poistné na zdravotné poistenie napríklad v roku 2012 predstavuje 47,58 eura mesačne. Počas dvoch rokov podnikania tak štátom podporená SZČO odvedie do zdravotnej poisťovne približne 1 142 eur. Ak k tomu prirátame vyššie spomínaných 120 eur, dostáva sa štát do plusu na úrovni 1 262 eur.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak by sme vzali do úvahy to, že časť SZČO začne na základe hrubých príjmov za prvý rok svojho podnikania od 1. júla nasledujúceho roka platiť povinne poistné na sociálne poistenie, tak je prínos pre verejné financie ešte vyšší. Sociálne poistenie však pre zjednodušenie výpočtu dajme bokom.

V minulom roku úrady práce poskytli príspevok na začatie podnikania 12-tisíc nezamestnaným. Ak by všetci z nich dostali 4-tisícový príspevok (v skutočnosti je príspevok vo výške 4-tisíc na hornej hranici možnej výšky príspevku), tak by štát vlani pri týchto 12 tisícoch SZČO získal 15,4 milióna eur!!!

Už ani nehovorím o tom, že títo poberatelia príspevku znižujú každej vláde, bez ohľadu na politické zafarbenie, mieru evidovanej nezamestnanosti a vylepšujú čerpanie prostriedkov z Európskeho sociálneho fondu.

Igor Surovčík

Igor Surovčík

Bloger 
  • Počet článkov:  173
  •  | 
  • Páči sa:  53x

Sociálna politika je pre mňa hobby. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu