Smeráci vlani živnostníkov bránili, teraz im nakladajú ešte viac...

Autor: Igor Surovčík | 4.6.2012 o 10:14 | Karma článku: 13,00 | Prečítané:  1105x

Vláda Roberta Fica chce v najbližších štyroch rokoch zvýšiť odvody živnostníkov, ktorí si vedú účtovníctvo, o 15 % až 100 %. Pre lepšie zarábajúcich živnostníkov, ktorí využívajú 40-percentné paušálne výdavky, bude zvýšenie odvodov ešte výraznejšie. Tieto zmeny pritom presadzujú tí, ktorí ešte minulý rok v opozícii živnostníkov obhajovali a popri OKS sa pasovali za najväčších zástancov živnostenského stavu...

Odvody na sociálne a zdravotné poistenie majú počas tohto volebného obdobia pre živnostníkov, ktorí si vedú účtovníctvo, stúpnuť o 15 % až 100 %. V prípade lepšie zarábajúcich živnostníkov, ktorí využívajú 40-percentné paušálne výdavky a v budúcnosti si nezačnú viesť účtovníctvo, sa odvody zvýšia aj o viac ako 100 %. Takýto bezprecedentný nárast odvodového zaťaženia vyplýva z týchto navrhovaných zmien:

1. Minimálny vymeriavací základ na platenie odvodov má živnostníkom od začiatku budúceho roka vzrásť zo súčasných 44,2 % priemernej mzdy na 50 % priemernej mzdy na Slovensku. Bude to znamenať nárast najnižšieho vymeriavacieho základu z 339,89 eura na 393 eur, čo je zvýšenie o 15,6 %. Minimálne odvody na sociálne a zdravotné poistenie tak stúpnu o 15,6 %, zo súčasných 160,24 eura na 185,3 eura. Ak by Ficova vláda nastavenie minimálneho základu nemenila, tak by najnižšie odvody pre živnostníkov od začiatku budúceho roka vzhľadom na zvýšenie priemernej mzdy stúpli o 3,56 eura na 163,8 eura. 

2. Koeficient 2 pri sociálnom poistení a 2,14 (zohľadňuje to, že poistné na zdravotné poistenie neznižuje základ pre výpočet vymeriavacieho základu) pri zdravotnom poistení sa má postupne, počas štyroch rokov, zrušiť. Ide o koeficienty, ktorými sa delí základ dane živnostníka pri určovaní jeho vymeriavacieho základu na platenie odvodov. Bude to znamenať, že v konečnom stave sa vymeriavací základ živnostníka zdvojnásobí. Ak si dnes živnostník vypočítal vymeriavací základ v sume do 200 eur, jeho základ bude do 400 eur. Bude naďalej platiť minimálne odvody, čo znamená, že mu odvody od januára budúceho roka stúpnu o 15,6 % a v ďalších rokov o rovnaké percento, o aké bude rásť priemerná mzda. V prípade živnostníka, ktorý si vymeriavací základ vyrátal na 300 eur, jeho základ stúpne na 600 eur. Počas štyroch rokov  tak jeho odvody oproti súčasnosti vzrastú o 76,5 %. (600/339,89). Živnostník, ktorý má v súčasnosti vymeriavací základ 400 eur a viac, sa môže „tešiť“ na 100-percentné zvýšenie odvodov. Jeho vymeriavací základ totiž stúpne na 800 eur a viac.

3. Treťou chystanou zmenou je zavedenie stropu na 40-percentné paušálne výdavky v sume 3 600 eur ročne, teda 300 eur mesačne. Dotkne sa to tých živnostníkov, ktorí využívajú tento inštitút a maju hrubý mesačný príjem vyšší ako 750 eur. Buď sa zmieria s tým, že sa im zvýši základ dane alebo si začnú viesť účtovníctvo, čo môže v konečnom dôsledku znamenať, že ich vyúčtované výdavky môžu byť v skutočnosti vyššie ako paušálne výdavky. Isto sú totiž aj takí živnostníci, ktorí paušálne výdavky využívajú kvôli tomu, že je to pohodlné, hoci ich reálne výdavky sú o čosi vyššie.

Kto tieto zmeny navrhuje? Sú to tí, ktorí sa ešte v minulom roku živnostníkov zastávali. Stačí si spomenúť na niektoré ich opozičné výroky:

„ Nahradiť sociálnym minimom, tak tam to je proste zúfale nízke číslo,“ reagoval terajší minister financií Peter Kažimír na návrh na zavedenie stropu na paušálne výdavky v sume 200 eur mesačne. (STV, O päť minút dvanásť, 27. marca 2011)

„Ja len použijem zase argument pána Sirotku, ktorý je predstaviteľ živnostníkov, ktorý hovorí o tom, že už dnes živnostník s príjmom okolo 10 tis. eur ročne, čo naozaj nie je žiadny super boháč, on fakturuje 10 tis. eur ročne, tento rok má dane a odvody vyššie o 220 eur a budúci rok podľa toho dizajnu tejto reformy bude mať dane a odvody o 630 eur. To je oproti roku 2010 nárast daňového a odvodového zaťaženia o 49 %. To snáď nemôžete myslieť vážne,“ povedal súčasný minister financií Peter Kažimír v slávnej diskusii s predsedom SaS Richardom Sulíkom, v ktorej Kažimír okrem iného hovoril o tom, že priemerná cena plynu pre domácnosti išla za vlády Fica dole zo 40 centov na 5 centov. (TV Markíza, Na telo, 10. apríla 2011)

A na záver čerešnička na torte:

„Zníženie paušálnych výdavkov a de facto týmto dotovanie štátnej kasy na strane príjmov z výberu daní považujete za zvyšovanie kvality podnikateľského prostredia? Určite sa nedá predpokladať, že sme na jednej vlnovej dĺžke s poslancami OKS, ale pokiaľ obhajujú stanoviská živnostenského stavu, ja musím úplne jednoznačne povedať, že pozícia strany Smer je presne taká istá. Toto nie je zvyšovanie kvality podnikateľského prostredia, toto je obyčajné naháňanie peňazí do štátneho rozpočtu spôsobom, ktorý nepovažujeme za správny...Rozumiem a upozorňovali sme dlhodobo na to, že vymeriavací základ živnostníkov je tak malý, že v prípade, že sa dostanú o 10,15,20 rokov do dôchodku, dostanú sa do sociálnej siete, prevažná väčšina z nich, ale toto nemôže byť spôsob riešenia tohto problému,“ povedal v prvom čítaní o návrhu reformy daní a odvodov smerácky poslanec Ľubomír Petrák. (NR SR, 9. septembra 2011)

Z týchto vyjadrení mohol mať minulý rok volič oprávnený pocit, že strana Smer-SD v prípade účasti vo vláde určite živnostníkov výrazne nezaťaží. Pocit, že strana Smer sa podobne ako OKS živnostníkov vždy zastane. Po voľbách však prišli billboardami avizované istoty, ktoré si podľa Smerákov ľudia zaslúžia. Živnostníci si tak podľa Smerákov evidentne zaslúžia istotu zvyšovania odvodov o 15 % až 100 %. Smeráci pritom zvyšovanie odvodov pre živnostníkov zakrývajú len predstieraným záujmom o ich budúce dôchodky. Skutočným záujmom vlády je len vytiahnuť od živnostníkov čo najviac peňazí. Prečo je záujem Smerákov o dôchodky živnostníkov len predstieraný?

1.    Práve Smerácka ministerka Viera Tomanová bola tá, ktorá od roku 2010 stanovila minimálny vymeriavací základ SZČO ako 44,2 % z priemernej mzdy na Slovensku. Vtedy sa Smeráci o nízke dôchodky živnostníkov nezaujímali? Vtedy im nezáležalo na tom, že živnostník platiaci celý život minimálne odvody bude po odchode na dôchodok v hmotnej núdzi? Prečo už vtedy Tomanová nenastavila minimálny základ na platenie odvodov vyššie? Prečo nezaviedla jeho postupné zvyšovanie na 50 % priemernej mzdy?
2.    Ak Ficovej vláde tak veľmi záleží na tom, aby väčšina živnostníkov nebola na penzii v hmotnej núdzi a preto im zvyšuje minimálny vymeriavací základ, prečo im popri minimálnom základe na platenie dôchodkových odvodov zvyšuje aj najnižší základ na platenie nemocenských a zdravotných odvodov? Samotní živnostníci pritom poukazujú na to, že nemocenské dávky čerpajú zo Sociálnej poisťovne v oveľa menšej miere ako zamestnanci. Ak teda už Ficova vláda nemá záujem živnostníkom znížiť súčasnú 4,4-percentnú sadzbu na nemocenské poistenie, nemala by ich aspoň nútiť, aby boli nemocensky poistení na vyššiu sumu. Toto sa však vláde môže vrátiť ako bumerang. Možno totiž časť živnostníkov začne konečne čerpať „péenku“, keďže už za ňu dostane viac peňazí. O zdravotnom poistení, ktoré je de facto daňou, ani netreba písať. To je čisté vyťahovanie peňazí z vreciek živnostníkov, a nie starostlivosťou o ich budúce dôchodky.
3.    Ak Smeráci predstierajú dojemnú starostlivosť o dôchodky živnostníkov, až sa človeku do očí slza tlačí, tak by sa mali zaujímať aj o dôchodky zamestnancov, ktorí pracujú za minimálnu mzdu. Dôchodky týchto zamestnancov totiž budú ešte nižšie ako penzie väčšiny živnostníkov. Je tomu tak preto, že kým minimálny vymeriavací základ živnostníkov je teraz 339,89 eura a od začiatku budúceho roka má byť 393 eur, minimálna mzda je 327,2 eura. Nie je pritom vôbec ojedinelé, že sa nájdu zamestnávatelia, ktorí dajú zamestnancovi minimálnu mzdu a zvyšok dostane „načierno“ na ruku, nezdanené a nezodvodnené. Očakávam preto, že sa vláda začne zaujímať aj o dôchodky zamestnancov s minimálnou mzdou.

Spomeňme si tiež na to, že prvá vláda Roberta Fica ešte v roku 2009 považovala živnostníkov za tých, ktorí si počas krízy zaslúžia podporu. Preto im na obdobie od 1. apríla 2009 do konca roka 2010 znížila odvody do rezervného fondu solidarity zo 4,75 % na 2 % vymeriavacieho základu. Fico to urobil napriek tomu, že deficit verejných financií SR bol v roku 2009 na úrovni 8 % HDP a v roku 2010 na úrovni 7,7 % HDP. Živnostníkov tak vtedy podporoval aj napriek prehĺbeniu deficitu verejných financií....

Záverom by som ministrovi financií Petrovi Kažimírovi a poslancovi Ľubomírovi Petrákovi položil tieto otázky:

Ak 200-eurový limit na paušálne výdavky bol zúfale nízke číslo, 300-eurový limit na paušál je už absolútne vyhovujúci?

Pán minister Kažimír, to zvýšenie odvodov živnostníkov o 15 % až 100 %, to snáď nemôžete myslieť vážne, však?

Pán poslanec Petrák, obmedzenie paušálnych výdavkov na 300 eur mesačne nezhoršuje podnikateľské prostredie? Nie je to čírou náhodou len naháňanie peňazí do štátneho rozpočtu? Je pozícia strany Smer pri obhajovaní živnostníkov stále taká istá ako strany OKS?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?