Babrácki Smeráci schválili k penziám chybný text-stratili nulu

Autor: Igor Surovčík | 10.8.2012 o 13:14 | (upravené 14.8.2012 o 13:34) Karma článku: 23,50 | Prečítané:  6230x

Práca chvatná málo platná. Táto veta do bodky platí pri schvaľovaní novely zákona o sociálnom poistení poslancami Smeru. Smeráci totiž v skrátenom legislatívnom zhone schválili chybný text s chýbajúcou nulou. Bude Paška opäť falšovať schválený text?

 

V spoločnej správe k návrhu novely zákona o sociálnom poistení, bode 48, sa uvádza, že sa „slová „vo výške 0,56“ nahrádzajú slovami „vo výške 0,1“.“ Poslanci Smeru tento návrh schválili. Ide o zvýšenie poplatku za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde, ktorý chceli poslanci zvýšiť z terajších 5,6 % na 10 %. Soudruzi zo Smeru však udělali někde chybu, keď im už, zrejme na vytúženú dovolenku, ušla jedna nula. V súčasnosti je totiž koeficient poplatku za zhodnotenie zadefinovaný ako 0,056. Preto sa legislatívci dostali do problému. Musia totiž v platnom zákone nahradiť niečo, čo tam nie je. Nemôžu totiž v zákone nahradiť číslo 0,56 číslom 0,1, lebo v zákone v uvedenom ustanovení číslo 0,56 nie je., Je tam číslo 0,056.

Na presne takéto chybičky krásy v parlamente slúži tretie čítanie k návrhu zákona, kde sa tieto chyby dajú legislatívne čisto opraviť. Ak to opraví legislatívny odbor parlamentu až po schválení novely zákona, je to podľa mňa všelijaké ,len nie legislatívne čisté riešenie. Musím sa čestne priznať, že som si tento preklep v spoločnej správe všimol ešte včera poobede a škodoradostne som čakal, či si to okrem mňa všimnú aj kompetentní, alebo „soudruzi udělají chybu“. Urobili ju a tak im treba. Schvaľovať tak významné zmeny v tak krátkom čase, bez riadneho pripomienkového konania, môže viesť len a len k chybám. Jednu som našiel, koľko ich tam ešte bude?

Predseda parlamentu Pavol Paška pred pár rokmi falšoval zhodou okolností novelu zákona o sociálnom poistení, a to kvôli chaotickému uvádzaniu hlasovania vtedajšou spravodajkyňou, bývalou vešticou a terajšou klamárkou Janou Vaľovou (Smer-SD). Paška vtedy do zákona nezapracoval pozmeňujúci návrh, ktorý podala poslankyňa Iveta Radičová. Teraz má šéf parlamentu možnosť opäť predviesť svoje falšovateľské schopnosti. Vidieť nulu niekde, kde evidentne nie je....

Aktualizácia 14.8. 2012

Šéf parlamentu Pavol Paška správne nevidel nulu tam, kde nie je a novelu zákona posiela prezidentovi na podpis aj s administratívnou chybou, teda bez chýbajúcej nuly. Prezident novelu podpíše aj s touto chybou a tak predseda Paška nemusí narýchlo zvolať schôdzu ešte v auguste. Poslanci majú totiž veľké šťastie v tom, že poplatok za zhodnotenie majetku sa má meniť až od 1. januára budúceho roka. Dovtedy rezort práce a sociálnych vecí túto chybu v novele zákona odstráni ďalšou novelizáciou zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Ďalšia, zbytočne vynútená novelizácia zákona je len prirodzeným následkom toho, že parlament rokoval v skrátenom legislatívnom zhone a pripomienkové konanie trvalo "až" dva dni...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?