Humorista Richter

Autor: Igor Surovčík | 10.1.2013 o 14:44 | (upravené 10.1.2013 o 15:10) Karma článku: 13,33 | Prečítané:  897x

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter ma včerajšími vyjadreniami o jeho zásluhách na lepšej výnosnosti druhého piliera počas minulého roka nesmierne pobavil. V tomto smere už začína konkurovať bývalej ministerke Viere Tomanovej. Niet divu, veď sú obaja zo Smeru..

„Pozitívne by som zhodnotil to, že hospodárenie jednotlivých správcovských spoločností v roku 2012, a som presvedčený, že aj našou zásluhou tým, že sme túto otázku v značnej miere otvorili, poukázali na nedobré hospodárenie správcovských spoločností, sa zlepšilo,“ povedal minister na včerajšej tlačovej besede po rokovaní vlády.

V prvom rade minister Richter zrejme nemal na mysli hospodárenie spoločností, ale zhodnotenie majetku v dôchodkových fondoch. Sporiteľovi totiž môže byť úplne jedno, či je jeho dôchodková spoločnosť v strate, alebo v zisku. Zaujíma ho len to, či mu jeho penzijné úspory reálne zarobili, alebo nie.

Pobavil som sa však skôr na tom, ako smerácky mág Richter dokázal zlepšiť „hospodárenie“ dôchodkových spoločností, správnejšie výnosnosť druhého piliera už len tým, že túto otázku „v značnej miere otvoril“ a na to „poukázal“. Bývalí ministri práce preto boli evidentne menej fundovaní, keď v snahe zlepšiť výnosy v druhom pilieri nevyužili potenciál, ktorý v sebe nesie otváranie otázok a poukazovanie na veci. Konečne prišiel mág Richter a už len týmto spôsobom dosiahol v minulom roku výnosnosť druhého piliera na úrovni dvoch až štyroch percent, kým v roku 2011 bola výnosnosť kapitalizačného piliera okolo 1,2 až 1,6 percenta. Ak by Richter možno apeloval na dôchodkové spoločnosti a otváral otázku výnosnosti dvakrát denne, tak by výnosy poskočili aj na 20 percent.

No ale teraz vážne. Smeráci si radi pripisujú úspechy iných a vlastné neúspechy hádžu na svetovú krízu, zahraničné trhy a podobne. Presne v tomto duchu sa vyjadruje aj minister Richter. Hoci zvýšenie výnosnosti druhého piliera na 2 až 4 percentá nie je žiadnym veľkolepým úspechom, smerácky minister nepotlačil nutkanie si ho privlastniť.

V skutočnosti Smer vlani zaviedol v druhom pilieri len dve zmeny. Od začiatku septembra minulého roka znížil príspevkovú sadzbu z 9 % na 4 % a systém otvoril pre vstup aj výstup do konca januára tohto roka. Vari týmito krokmi sa podľa Richtera zlepšila výnosnosť druhého piliera?

Celé mi to vyznieva tak, že keďže sa Smeru zatiaľ nenapĺňa túžba o tom, že v druhom pilieri ubudne 50 tisíc sporiteľov (aktuálne je rozdiel medzi výstupmi a vstupmi 10 tisíc v prospech výstupov), tak si chce Richter aspoň pripísať zásluhu na tom, že „poukazovaním a otváraním“ prispel k zvýšeniu výnosov v druhom pilieri.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?