Ako minister Richter o druhom pilieri zavádza....

Autor: Igor Surovčík | 21.1.2013 o 16:18 | (upravené 21.1.2013 o 16:31) Karma článku: 18,50 | Prečítané:  2601x

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter v snahe „motivovať" sporiteľov v druhom pilieri k jeho opusteniu podsúva ľuďom vo verejných debatách preukázateľne klamlivé informácie. Buď tak vedome klame, alebo ho vedome oklamali tí, ktorí mu tieto údaje podsunuli. Ak je chlap, mal by vyjsť s pravdou von a priznať sa...

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter v nedeľnej diskusnej relácii STV Opäť minút dvanásť (aké symbolické-vzhľadom na blížiace sa ukončenie výstupov z druhého piliera) uviedol, že sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri majú o 222 mil. eur nižšie dôchodkové úspory v porovnaní so sumou, ktorú na svoje účty vložili. "Poistenci v doterajšom období vložili do druhého piliera odvody vo výške 5,7 miliardy eur. Majetok správcovských spoločností je však pod 5,5 miliardy eur," povedal minister práce v nedeľnej diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť.

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) však upozornila na to, že to nie je pravda. Penzijné spoločnosti tvrdia, že súčasná hodnota majetku sporiteľov vo fondoch je vyššia ako hodnota nimi odvedených príspevkov. "Informácia je mylne prezentovaná ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny v televíznych diskusiách," tvrdia dôchodkové spoločnosti.

Správcovia penzijných úspor zároveň považujú za nesprávne aj údaje uvedené v letáku Sociálnej poisťovne s názvom Ako ďalej v dôchodkovom sporení. "Autor letáku pravdepodobne neodrátal objem príspevkov, ktoré sa vrátili Sociálnej poisťovni počas otvorení systému, rovnako ako aj výplaty pozostalým," uvádza ADSS.

"Trváme na správnosti poskytnutých údajov. Finančne nákladnú kampaň dôchodkových správcovských spoločností, ktorá trvá už niekoľko týždňov a v týchto dňoch sa podľa ich vlastných slov opäť zintenzívnila, nebude Sociálna poisťovňa akýmkoľvek spôsobom komentovať," reagoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Keďže som bol zvedavý, kde je skutočná pravda, otvoril som si výročné správy Sociálnej poisťovne za roky 2005 až 2011, ako aj správu o hospodárení poisťovne za január až október minulého roka s očakávaním do konca roka 2012. Spočítal som všetky sumy príspevkov, ktoré poisťovňa zaslala do druhého piliera od roku 2005 dokonca roka 2012 a podobne ako minister, aj ja som sa dopátral k číslu takmer 5,7 miliardy eur. V druhom pilieri pritom mali sporitelia ku koncu vlaňajška majetok v hodnote vyše 5,47 mld. eur. Zatiaľ teda všetko sedí.

Problém nastáva v tom, že ako upozornili dôchodkové spoločnosti, minister akosi „pozabudol" na to, že druhý pilier bol už dvakrát otvorený a vďaka tomu sa za január až jún 2008 poisťovni za vystupujúcich sporiteľov vrátilo 132 mil. eur a za obdobie od 15. novembra 2008 do 30. júna 2009 to bolo ďalších takmer 109 mil. eur. Spolu teda ide o 241 mil. eur, ktoré poisťovňa v minulosti dostala naspäť z dôchodkových spoločností za sporiteľov, ktorí druhý pilier opustili. V skutočnosti tak Sociálna poisťovňa zaslala na účty sporiteľov približne 5,46 miliardy eur. Ak teda minister tvrdí, že v druhom pilieri je o 222 miliónov eur menej, ako do neho Sociálna poisťovňa zaslala, je to evidentné klamstvo.

P.S. Nie som súčasťou žiadnej finančne nákladnej kampane DSS-iek. Tú som si ako občan ani nevšimol. Som len občan, ktorý je nerád klamaný a preto sa snaží pátrať po pravde...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?