Richter o prítokoch nezamestnaných za február zavádzal

Autor: Igor Surovčík | 21.3.2013 o 11:02 | Karma článku: 17,94 | Prečítané:  1009x

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter na sa utorkovej tlačovej besede chválil tým, že vo februári tohto roka prišlo do evidencie nezamestnaných o 1,4 tisíca menej, ako z evidencie úradov práce odišlo. Možno ani netušil, že pri prítokoch hovorí o neúplných údajoch, ktoré by rozhodne nemali byť verejne prezentované, keďže nezodpovedajú reálnemu stavu.

Samotné Ústredie práce a sociálnych vecí údaj o prítoku nezamestnaných do evidencie považuje za nič nehovoriaci, keďže nejde o kompletné údaje. Pointa je v tom, že podľa zákona o správnom konaní sa nezamestnaný zaraďuje do evidencie až vtedy, keď je rozhodnutie o zaradení právoplatné. Ak teda nezamestnaný podá žiadosť o zaradenie do evidencie napríklad 25. februára a rozhodnutie bude právoplatné v marci, vo februárovej štatistike o prítokoch sa zatiaľ neobjaví. Neobjaví sa však ani v marcovej štatistike, keďže bol zaradený vo februári. Ústredie práce takéhoto nezamestnaného zaradí do februárovej štatistiky  až dodatočne v budúcnosti. Naproti tomu údaj o tom, koľko ľudí z evidencie úradov práce v danom mesiaci odišlo, je relevantný. Rozhodnutie o vyradení je totiž právoplatné okamžite.

Ak sa teda Richter chválil tým, že odtok nezamestnaných bol vo februári vyšší ako prítok, tak verejnosť zavádzal. Podľa ústredia práce je totiž relevantný ten údaj, ktorý hovorí o celkovom počte evidovaných nezamestnaných. Ten pritom vo februári vzrástol takmer o 1,7 tisíc. Znamená to, že v skutočnosti do evidencie úradov práce prišlo vo februári o 1,7 tisíc viac ľudí, ako z evidencie odišlo.

Minister tohtoročný februárový „úspech", ktorý označil za „relatívne dobré čísla", nekorektne porovnával s údajmi za február 2012. Vo februári 2012 podľa ministra do evidencie úradov práce prišlo 26,2 tisíca osôb a evidenciu úradov opustilo 23,2 tisíc ľudí. Prítok bol teda vlani vo februári vyšší ako odtok. Ministrov trapas spočíva v tom, že vo februári minulého roka boli údaje o prítokoch a odtokoch relevantné, teda presne zodpovedali údaju o náraste celkového počtu nezamestnaných, kým jeho „relatívne dobré čísla" nezodpovedali realite.

Chápem socialistický Smer, že rastúca nezamestnanosť je pre ľavicovú vládu veľký problém. Namiesto istôt neistota na každom kroku, obavy z poklesu preferencií....Preto „soudruzi" museli priniesť lepšie čísla o nezamestnanosti za každú cenu. Hoci aj za cenu toho, že prinesú údaje o prítoku nezamestnaných, ktoré sú asi tak pravdivé, ako výrok o tom, že už aj tráva je na Slovensku červená...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?