Ako Fico pokračuje v zavádzaní o nezamestnanosti...

Autor: Igor Surovčík | 8.4.2013 o 13:39 | (upravené 8.4.2013 o 13:48) Karma článku: 19,51 | Prečítané:  6579x

Predstavitelia Smeru pokračujú v porovnávaní vlastných neúplných čísiel o prísune nezamestnaných do evidencie úradov práce s minuloročnými úplnými údajmi. Včera tak urobil samotný premiér v diskusnej relácii a dokonca sa nehanbil tieto neúplne údaje označiť za fakt....

Ako som písal v minulom blogu, od jari 2012 sú údaje ústredia práce a sociálnych vecí o tzv. prítokoch a odtokoch neúplne. Po nasadení nového informačného systému sa totiž do prítokov už nezapočítavajú tí nezamestnaní, ktorí k termínu uzatvorenia štatistík nemajú právoplatné rozhodnutie o zaradení do evidencie nezamestnaných. Ako príklad si dajme nezamestnaného, ktorý sa prišiel na úrad práce zaevidovať 25. januára 2013. Ak do 13. februára 2013 nebolo rozhodnutie o jeho zaradení do evidencie nezamestnaných právoplatné, tak sa v januárovej štatistike neobjavil. Z tohto dôvodu ústredie práce pod tabuľkou o prítokoch a odtokoch dalo  nasledovnú poznámku:

"* V rámci prítoku a odtoku UoZ nie sú započítane dodatočné toky (napr. dodatočné zaradenie-vyradenie t.j. spravoplatnenie zaradenia a vyradenia po ukončení správneho konania)"

Náš pán premiér však evidentne poznámky pod tabuľkami nečíta. Je to zámer? Je to nepozornosť? Kto mu tieto zavádzajúce údaje podsúva? Fakt je, že včera povedal v televíznej debate toto:

„A ešte k tej nezamestnanosti jeden alebo dva údaje, pretože opäť tu niekto vystrelí od boku a pritom nechce počúvať fakty. Takže jeden jednoduchý fakt. V januári 2013 do našej evidencie nezamestnanosti pribudlo 30 000 nezamestnaných. Ale v januári 2012 35 000 nezamestnaných. Takže za vlády Ivety Radičovej v januári do evidencie nezamestnaných prišlo viac ľudí ako v januári 2013 a pravica tu po nás strieľa a búši, ako keby tu nejakým spôsobom prudkým prirastali ďalší a ďalší".

Pán premiér, teraz jednoduché fakty. V januári tohto roka sa celkový počet nezamestnaných zvýšil zo 425,8 tisíc na 435,4 tisíc. Išlo teda o nárast o 9,6 tisíca. Tento údaj je úplný a nespochybniteľný. Neúplný prítok do evidencie bol podľa ústredia práce na úrovni 30,1 tisíc a z evidencie nezamestnaných odišlo 26 tisíc ľudí.

Keďže tzv. odtoky sú právoplatné okamžite (je tomu tak preto, aby napr. vyradený nezamestnaný hneď stratil nárok na dávku v nezamestnanosti), sú úplným údajom. Rozdiel medzi prítokom a odtokom pritom musí zodpovedať nárastu nezamestnaných o 9,6 tisíca. Stačí preto k úplnému údaju o odtokoch pripočítať údaj o náraste počtu nezamestnaných a dopracujeme sa k úplnému prítoku. Preto tzv. úplný prítok musel byť v januári tohto roka na úrovni 35,6 tisíc (26 tisíc+9,6 tisíc).

V januári minulého roka boli pritom údaje o prítokoch a odtokoch úplne. Používal sa totiž ešte starý informačný systém a preto rozdiel medzi prítokom a odtokom (prítok 35 313 a odtok 26 239) zodpovedal zvýšeniu celkového počtu nezamestnaných o 9,1 tisíc ľudí.

Záver je teda taký, že sa premiér Fico nemá čím chváliť. A ak sa chváli, tak verejnosť nechutne zavádza. V januári tohto roka totiž do evidencie nezamestnaných prišlo rovnako ako v januári minulého roka vyše 35 tisíc nezamestnaných.  Ak teda Fico tvrdí, že ich januárový prítok nezamestnaných je nižší, je to bohapusté klamstvo...A ja som naivne dúfal, že po zmedializovaní neúplnosti údajov o prítokoch do evidencie predstavitelia Smeru s týmto trápnym zavádzaním prestanú....

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?