Ako Burianove návrhy v koši končia....

Autor: Igor Surovčík | 26.9.2013 o 13:01 | Karma článku: 6,11 | Prečítané:  531x

Štátnemu tajomníkovi rezortu práce a sociálnych vecí Jozefovi Burianovi sa v poslednom čase výrazne nedarí. Ako sa vraví, nejde mu karta...Vláda dnes bude v krátkom čase rokovať o druhom a treťom legislatívnom návrhu, ktorý má pod palcom menovaný štátny tajomník, a ktorý bol po pripomienkovom konaní zásadným spôsobom „vykuchaný“.

Štátnemu tajomníkovi rezortu práce a sociálnych vecí Jozefovi Burianovi sa v poslednom čase výrazne nedarí. Ako sa vraví, nejde mu karta...Vláda dnes bude v krátkom čase rokovať o druhom a treťom legislatívnom návrhu, ktorý má pod palcom menovaný štátny tajomník, a ktorý bol po pripomienkovom konaní zásadným spôsobom „vykuchaný“.

Všetko sa to začalo začiatkom tohto leta pri návrhu novely zákona o rodičovskom príspevku. Začiatkom júla ministerstvo práce predložilo do pripomienkového konania návrh, podľa ktorého mali pracujúce matky stratiť nárok na rodičovský príspevok. Po týždni tento návrh, s ktorým prišiel tajomník Burian, zmietol zo stola samotný premiér Robert Fico. "Zostáva právna úprava v takej podobe, v akej je," povedal šéf Smeru na mimoriadnej tlačovke. "Pokiaľ ide o úvahy, ktoré vznikajú na ministerstvách, beriem to ako tímy, ktoré pripravujú rôzne podklady," pokračoval Fico. Následne sa však podľa neho nesie politická zodpovednosť.

Štátneho tajomníka Buriana teda berie premiér Fico len ako súčasť nejakého tímu, ktorý chystá podklady, a nie ako reprezentanta ministerstva práce a sociálnych vecí. Návrh zákona pritom rozhodne nemôžeme považovať za „podklad“, za nejaký pracovný materiál. Išlo totiž o návrh novely zákona, ktorý bol riadne predložený do pripomienkového konania. Politickú zodpovednosť niesol teda nakoniec tajomník Burian, a to tým, že jeho návrh skončil vo Ficovom koši....Mimochodom, okrem zákazu pracovať pre poberateľky rodičovského príspevku z návrhu novely Burian vypustil aj zámer obnoviť dve úrovne rodičovského príspevku vzhľadom na to, či matka pred pôrodom pracovala, alebo nie.

Ak by si niekto myslel, že zásadné „vykuchanie“ návrhu zákona, ktorý pripravil tajomník Jozef Burian, je výnimočným javom, tak sa hlboko mýli. Dnes totiž bude vláda rokovať o ďalších dvoch legislatívnych návrhoch z „pera“ tohto štátneho tajomníka, ktoré boli po pripomienkovom konaní výrazne okresané. Prvým je návrh novely zákona o prídavku na dieťa. Tajomník Burian presadzoval, aby previnenie sa proti školskému poriadku alebo neospravedlnené vynechanie viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci bolo dôvodom na odobratie prídavku na dieťa. Svoj návrh však Burian neustál po rokovaní s ministrom školstva. Minister školstva Dušan Čaplovič totiž štátneho tajomníka upozornil na to, že školské poriadky na školách sú nejednotné a ani neexistuje možnosť opravného prostriedku zo strany rodiča voči udelenému opatreniu vo výchove. To by sa mohlo podľa ministerstva školstva prejaviť aj v možnom zneužívaní udeľovania neodôvodnených opatrení vo výchove vrátane možného šikanovania, keď si učiteľ nevie udržať disciplínu v triede. Výsledok? Štátny tajomník Jozef Burian svoj návrh opäť neustál a z návrhu novely ho vypustil.

No a do tretice tu máme návrh novely zákona o sociálnych službách. Touto novelou chcel tajomník Burian zaviesť finančný príspevok zo štátneho rozpočtu aj pre neverejných poskytovateľov vybraných sociálnych služieb na úrovni vyšších územných celkov. Okrem toho mal štát poskytovať príspevok v rozdielnych výškach podľa stupňa odkázanosti klienta zariadenia. Výsledok? Nič z tohto už v návrhu novely zákona nie je....

To, že sa nejaký legislatívny návrh zmení po pripomienkovom konaní, je úplne normálne. Vždy to tak bolo, je, aj bude. Ak sa však nejaký návrh zmení tak zásadne, že sa z neho vypustí to najpodstatnejšie, čo v ňom bolo, je to na zamyslenie sa. A ak sa to stane v krátkom čase trikrát po sebe, je to už zrejme nejaká (osobnostná?) systémová chyba. Možno chýbajúce (odborné aj politické) rokovania ešte pred predložením samotného legislatívneho návrhu, možno...Nech si každý doplní to, čo chce...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?