Pre prvý penzijný pilier sú "za vodou“, pre druhý pilier nie

Autor: Igor Surovčík | 2.5.2014 o 12:21 | (upravené 2.5.2014 o 12:57) Karma článku: 15,21 | Prečítané:  4264x

Ak človek vlani zarobil v hrubom viac ako 1 030 eur, z hľadiska prvého dôchodkového piliera je natoľko príjmovo zabezpečený, že jeho budúci dôchodkový nárok štát kráti. Ak je však ten istý človek sporiteľ v druhom pilieri, príjmovo zabezpečený má byť až pri hrubej mzde (resp. vymeriavacom základe) 1 600 eur.

V štátnom, priebežnom dôchodkovom pilieri sa už dlhé roky (od roku 2004) uplatňujú pri výpočte dôchodkov princípy zásluhovosti a solidarity. Solidárni s inými majú byť v prvom penzijnom pilieri tí, ktorí zarábajú v hrubom viac ako 1,25-násobok priemernej mzdy na Slovensku, čo bolo vlani 1 030 eur. Týmto osobám sa v budúcnosti pri výpočte dôchodku v plnej miere zohľadní len ich príjem do výšky 1,25-násobku priemernej mzdy. Z príjmu nad 1,25-násobok priemernej mzdy do 3-násobku priemernej mzdy im štát pri stanovovaní dôchodku od roku 2018 uzná len 60 % a príjem presahujúci 3-násobok priemernej mzdy sa im pri výpočte dôchodku nezohľadní vôbec. Stropom na platenie dôchodkových odvodov je pritom 5-násobok priemernej mzdy, čo zaviedla vláda Roberta Fica.

Štát teda v prvom penzijnom pilieri považuje človeka, ktorý celý život v priemere zarábal viac ako 1,25-násobok priemernej mzdy (čo bolo v minulom roku 1 030 eur), za osobu, ktorá bude mať dôchodok natoľko vysoký, že mu v rámci solidarity neprizná jeho dôchodkové nároky podľa jeho skutočného príjmu, ale mu ich čiastočne „zoseká“. V rámci solidarity s inými.

Pre druhý dôchodkový pilieri však rezort práce a sociálnych vecí pripravuje legislatívu, ktorá zadefinuje človeka s dostatočne vysokým dôchodkom na to, aby si časť peňazí z druhého piliera mohol vybrať, ako osobu, ktorá zarába v hrubom približne 1 600 eur. Tzv. programový výber, ktorý umožní postupne vyplatiť nasporenú sumu po odchode na dôchodok, má byť určený len pre tie osoby, ktorých dôchodok z prvého piliera alebo prvého a druhého piliera spolu je viac ako štvornásobok sumy životného minima, čo je v súčasnosti približne 800 eur. Takýto dôchodok pritom čaká tých, ktorí v súčasnosti zarábajú spomínaných 1 600 eur.

Ak ste teda vlani zarobili napríklad 1 050 eur, ste pre prvý penzijný pilieri natoľko zabezpečení, že váš budúci dôchodok bude štát v rámci solidarity krátiť. Z hľadiska prvého piliera teda budete „za vodou“. Ak ste v druhom dôchodkovom pilieri, váš dvojpilierový dôchodok bude pri vašom príjme príliš nízky na to, aby ste si časť úspor z druhého piliera mohli vybrať formou programového výberu. Podľa štátu tak budete prvopilierovo „bohatí“ a druhopilierovo „chudobní“. Bude vláda Roberta Fica podporovať takúto rozpoltenosť osobnosti? 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?