Vyššie úľavy študentom, či ako sa Fico chváli zlepšením opozičného návrhu

Autor: Igor Surovčík | 16.10.2014 o 15:35 | Karma článku: 6,93 | Prečítané:  957x

Premiér Robert Fico spolu s ministrom práce Jánom Richterom pompézne „odfajkli“ ďalšie zo sociálnych opatrení súčasnej vlády, ktorým je zvýšenie odvodových úľav pre študentov pracujúcich na dohody. Aký pri tom asi mali pocit? Necítili sa ako lekári, ktorí chceli v roku 2012 študentom najprv zlomiť obe nohy, potom im na tlak opozície zlomili len jednu a teraz sa chvália, že aj ich druhá, zlomená noha sa troška uzdravuje?  

Minister práce Ján Richter prišiel do parlamentu v auguste 2012 (to bola tá „slávna“ parlamentná schôdza, kde sa Smer tak rýchlo ponáhľať v lete schváliť novelu zákona o sociálnom poistení, až predseda parlamentu Pavol Paška porušil rokovací poriadok a v rokovaní sa začínalo nanovo) s návrhom, aby študenti a ich zamestnávatelia platili dôchodkové, garančné a úrazové odvody od prvého eura, ktoré študenti zarobia na základe brigádnickej dohody. Malo ísť o 29,8-percentnú odvodovú sadzbu na príjem študentov z brigádnických dohôd. Takýto návrh mu predtým odobrila Ficova vláda. Ak by teda študent zarobil 100 eur, on sám by z hrubého príjmu odviedol na dôchodkové poistenie 7 eur a jeho zamestnávateľ ďalších 22,8 eura.

Bola to opozícia (na čele s Igorom Matovičom), ktorá v parlamente v auguste 2012 presadila návrh, aby aspoň študenti stredných škôl vo veku do 18 rokov dostali výnimku. Aj poslanci Smeru nakoniec podporili Matovičov návrh, aby mesačný príjem študenta do 18 rokov v sume do 66 eur naďalej nepodliehal dôchodkovým odvodov. Áno, tomuto návrhu sa dá vyčítať to, že riešil len študentov do 18 rokov, bol však pre Smerákov veľmi zásadnou inšpiráciou, keďže dovtedy Ficova vláda žiadnu odvodovú výnimku pre študentov nepripúšťala. Malo im postačiť to, že nebudú z príjmu z dohôd platiť nemocenské a zdravotné poistenie.

V novembri 2012 prišiel do parlamentu pozmeňujúci návrh od poslancov Smeru-SD, aby aj študenti vo veku od 18 do 26 rokov mali výnimku pri platení odvodov na dohodu. Odvodovú úľavu dostali do zárobku vo výške 155 eur.

Keďže hranicu odvodovej úľavy Smer naviazal na vývoj priemernej mzdy na Slovensku, tak nezodvodnená suma 66 eur pre študentov do 18 rokov od 1. januára tohto roka stúpla o 2 eurá na 68 eur a suma 155 eur pre študentov od 18 do 26 rokov o 4 eurá na 159 eur. Akú odvodovú úľavu to pre nich znamenalo? Vysokoškoláci dostali od začiatku tohto roka úľavu na penzijných odvodoch vo výške 28 centov (7 % zo 4 eur) a stredoškoláci v sume 14 centov (7 % z 2 eur).

Teraz prišiel minister Richter s tým, že hranicu, do ktorej študenti neplatia z príjmu z dohôd odvody, zjednotí na sumu 200 eur. Vysokoškolákom, ktorí na dohodu zarobia od začiatku budúceho roka 200 eur, sa ich čistý príjem zvýši o 2 eurá a 87 centov (7 % zo 41 eur) a stredoškolákom o 9 eur a 24 centov (7 % zo 132 eur).

Najmä vysokoškoláci môžu jasať. Ak zarobia na dohodu 200 eur, tak sa ich čistý príjem od januára zvýši takmer o 3 eurá! Čo na tom, že môžu za tento počin ďakovať vláde, ktorá im pôvodne chcela zaviesť odvody už na prvé euro, ktoré by na dohodu zarobili.....

Naši sociálne cítiaci Smeráci im predsa v auguste 2012 nakoniec obe nohy nezlomili, a dokonca aj tá druhá, zlomená sa mi trošičku uzdraví...

Mimochodom, keď budú študenti a dôchodcovia spolu od 17. novembra  zadarmo cestovať vlakom, mohli by študenti v spoločnom kupé penzistom skúsiť vysvetliť, prečo oni majú pri dohodách odvodové úľavy, a dôchodcovia nie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?