Ľudia s minimálnymi odvodmi druhým pilierom nič nestratia

Autor: Igor Surovčík | 3.2.2015 o 10:28 | (upravené 3.2.2015 o 11:56) Karma článku: 5,84 | Prečítané:  1652x

Keďže ide vláda Roberta Fica od júla tohto roka zaviesť minimálny dôchodok, tak ani ľudia, ktorí platia minimálne dôchodkové odvody, sa druhého piliera nemusia obávať. Prípadnú stratu na dôchodku z druhého piliera by im dorovnal štát.  

Rozoberme si to na konkrétnom prípade. Zamestnanec, ktorý dlhé roky pracuje za minimálnu mzdu (v tomto roku je to 380 eur), prípadne živnostník s minimálnymi odvodmi (v tomto roku platí odvody zo sumy 412 eur), nikdy do druhého piliera nevstúpil, by zo Sociálnej poisťovne v tomto roku získal dôchodok okolo 240 eur až 260 eur. Keďže tento človek získal 40 rokov dôchodkového poistenia, od 1. júla tohto roka mu má štát garantovať minimálny dôchodok 311,1 eura.

Teraz si povedzme, ako sa situácia tohto človeka vyvinie, ak do druhého piliera vstúpil ešte v roku 2004. Keďže bol sporiteľ 10 zo 40 rokov v druhom pilieri, jeho prvopilierový dôchodok v hypotetickej sume 240 eur sa mu bude krátiť o približne 26 eur. Z prvého piliera teda dostane dôchodok 214 eur. Ak by čisto prvopilierový dôchodok predstavoval 260 eur, krátil by sa za 10 rokov sporenia o približne 28 eur. Takto znížený dôchodok by tak bol 232 eur.

Sporiteľ (pardon, pre sympatizantov a členov strany Smer-SD investor) si za 10 rokov sporenia našetril na svojom účte v druhom pilieri sumu, na základe ktorej mu životná poisťovňa ponúkla vyplácanie doživotného dôchodku, dajme tomu, vo výške 17 eur až 19 eur (ide len o ilustračné hodnoty). Jeho dvojpilierový dôchodok by tak v prvom prípade dosiahol cca. 231 eur (bol by oproti čisto prvopilierovej penzii nižší o 9 eur) a v druhom prípade 251 eur (čo je o takisto o 9 eur menej, ako by bol dôchodok len zo štátneho piliera).

No a čo sa stane od 1. júla 2015, teda po zavedení minimálneho dôchodku od štátu?  Ako tvrdí ministerstvo práce a sociálnych vecí, na posudzovanie nároku na minimálny dôchodok bude rozhodujúci úhrn súm starobného dôchodku podľa zákona o sociálnom poistení (prvý pilier) a starobného dôchodku podľa zákona o starobnom dôchodkovom sporení (druhý pilier).

To znamená, že ak by daní sporitelia účasťou na druhom pilieri stratili, dajme tomu, 9 eur mesačne, tak im štát túto sumu dorovná v podobe garantovaného minimálneho dôchodku. Aj výlučne prvopilieroví, aj obojpilieroví poistenci totiž majú mať pri 40 rokoch poistenia v tomto roku nárok na  minimálny dôchodok v sume 311,1 eura.  

Mimochodom, z druhého piliera sa bude dať vystúpiť najneskôr 15. júna tohto roka. Minimálny dôchodok sa má zaviesť od 1. júla tohto roka. Náhoda, či presné načasovanie tak, aby z druhého piliera odišlo do polovice júna čo najviac tých sporiteľov, ktorým bude štát garantovať minimálnu štátnu penziu?

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Od vraždy Kuciaka prešli dva mesiace, polícia stále tápe

Vyšetrovatelia avizujú, že verejnosť znova požiadajú o pomoc. Čo ich bude zaujímať, zatiaľ nepovedali.

KOMENTÁRE

Vražda Kuciaka bola generačnou udalosťou

Jednému človeku sa ani po 61 dňoch neskrivil vlas na hlave – vrahovi.

KULTÚRA

Bol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.


Už ste čítali?