Penzistom Smer pridáva, mladé rodiny opomína..

Autor: Igor Surovčík | 24.9.2015 o 11:17 | Karma článku: 6,86 | Prečítané:  1115x

Aj v decembri tohto roka budú mať niektorí penzisti troška štedrejšie Vianoce. Rodiny s malými deťmi však toľko šťastia nemajú...  

Dôchodcovia sú pre Smer svojím počtom (je ich 1,35 milióna) a vernosťou najzaujímavejšou voličskou skupinou, a tak sa k nej aj táto strana správa. Aj posledný mesiac tohto roka im vláda Roberta Fica dopraje vianočný príspevok. Na ten budú mať nárok tí penzisti, ktorých dôchodok, resp. úhrn vyplácaných dôchodkov je do 514,8 eura. Áno, správne čítate, do 514,8 eura. Toto je podľa Smeru ešte stále penzista, ktorému musíme z našich daní prispievať na jeho štedrejšie Vianoce.

Predstavme si, že tento penzista - muž (keďže muži majú dôchodky vyššie ako ženy) má 63 rokov a dostáva dôchodok vo výške 510 eur. Spolu s ním je na penzii aj jeho 62-ročná manželka. Tej Sociálna poisťovňa vypláca dôchodok, dajme tomu, vo výške 360 eur. Ich mesačný príjem je teda spolu 870 eur. Zákon pritom obom umožňuje popri poberaní riadneho starobného dôchodku pracovať, či už v pracovnom pomere, na dohodu, alebo na živnosť. Napríklad minulý mesiac pracovalo 126 tisíc poberateľov starobného dôchodku. Mesačný príjem vo výške 870 eur si tak môžu zvýšiť prácou.

Posledný mesiac tohto roka dostane muž s 510-eurovým dôchodkom vianočný príspevok vo výške 31 eur. Jeho manželka dostane vianočnú dávku v sume 58 eur. Spolu si teda prilepšia jednorazovo o 89 eur. Ich príjem v decembri dosiahne 959 eur. Celkom fajn príjem, aj vzhľadom na to, že ich dospelá dcéra je už dávno zaopatrená a spomínaní penzisti nemusia na rozdiel od svojej dcéry splácať hypotéku.

Penzisti majú šťastie, že aj od začiatku budúceho roka sa pri zvyšovaní dôchodkov ešte stále berie do úvahy nielen rast cien, ale aj zvýšenie priemernej mzdy. Vďaka tomu sa starobné dôchodky oboch penzistov zvýšia o 1,9 eura mesačne, teda spolu ich dôchodkový príjem stúpne o symbolických 3,8 eura na 873,6 eura. Síce málo, ale aspoň niečo. Ak by sa pri zvyšovaní dôchodku bral od 1. januára budúceho roka len rast cien, dôchodky by sa nezvýšili ani o jeden cent, keďže ceny na Slovensku podľa Štatistického úradu SR nerastú.

Títo dvaja penzisti majú jednu dcéru. Má 30 rokov a má 9-mesačného syna. O svoje ešte ani nie ročné dieťa sa chce starať sama, chce si materstvo užiť, a preto sa rozhodla neponáhľať sa s návratom do práce. Od štátu dostáva rodičovský príspevok v sume 203,20 eura mesačne a k tomu prídavok na dieťa vo výške 23,52 eura mesačne. Je manžel zarába v hrubom 763 eur (podľa ministerstva práce je toto medián zárobkov na Slovensku-polovica ľudí zarába menej ako 763 eur a polovica viac). V čistom tak manžel zarobí 616,85 eura. Celkový príjem trojčlennej rodiny tak predstavuje 843,57 eura, čo je približne 281 eur na jedného člena rodiny.

Takýto príjem pritom budú mať aj  decembri tohto roka, keďže rodičia nie sú penzisti. Takýto príjem však budú mať aj v januári budúceho roka, lebo sa od januára tohto roka opäť nezvyšuje ani rodičovský príspevok, ani prídavok na dieťa. Mladé rodiny totiž majú smolu v tom, že zvyšovanie  týchto dvoch dávok je naviazané len a len na rast životného minima. Nemajú toľko šťastia ako penzisti, ktorí ešte aj v roku 2016, hoci symbolicky (1,9 eura mesačne), ťažia z toho, že na Slovensku rastie priemerná mzda.

Zhrnutie na záver. Dvaja penzisti, ktorých dôchodky spolu dosahujú 870 eur (a popri tom ešte môžu pracovať a neplatia hypotéku), dostanú od vlády v decembri na vianočné prilepšenie 89 eur a od januára sa ich príjem zvýši o 3,6 eura. Mladá rodina s malým dieťaťom, ktorá má mesačný príjem niečo cez 843 eur, nedostane žiadnu vianočnú dávku a jej príjem sa nezvýši ani od začiatku budúceho roka. Naopak, rodina musí pevne dúfať, že manžel a otec nepríde  zamestnanie....

A čo sa zrejme v tejto rodine stane pred tohtoročnými Vianocami? Penzisti celý vianočný príspevok, teda 89 eur, dajú radšej svojej dcére, aby mala spolu so svojím manželom a malým synom aspoň troška štedrejšie Vianoce.  Veď oni tieto peniaze na rozdiel od svojej dcéry až tak akútne nepotrebujú....Položia si pritom otázku, či vláda nemohla spomínaných 89 eur radšej pridať priamo ich dcére, namiesto toho, aby ich posielala na účet im.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?