Ako si Richter v októbri prikrášlil nezamestnanosť

Autor: Igor Surovčík | 27.11.2015 o 9:32 | (upravené 27.11.2015 o 12:13) Karma článku: 9,81 | Prečítané:  1197x

Až 70 % z októbrového poklesu miery nezamestnanosti na Slovensku nesúvisí s tým, že by si nezamestnaní našli prácu. 

Keď minister práce a sociálnych vecí Ján Richter minulý piatok na tlačovej besede komentoval októbrový pokles miery nezamestnanosti o 0,40 percentuálneho bodu na 10,98 %, čo je v absolútnych číslach takmer o 10,8 tisíc disponibilných nezamestnaných menej, označil október hľadiska miery nezamestnanosti za prelomový mesiac.  "Isté magické čísla, ktoré tu dlhé roky boli, sa nám podarilo prekonať a znížiť nezamestnanosť na 6,5-ročné minimá," povedal minister. Viaceré opatrenia, ktoré vláda prijala, tak podľa neho začínajú prinášať efekty. Keďže sa končia sezónne práce, jeho záujmom je udržať v ďalších mesiacoch mieru nezamestnanosti na súčasných hodnotách. 

Minister má pritom pravdu. Október tohto roka bol naozaj prelomovým mesiacom, ale v niečom, k čomu sa nepriznal. Prvým prelomovým údajom je počet nezamestnaných, ktorých úrady práce vyradili z evidencie pre nespoluprácu. Za január až september tohto roka sa toto číslo pohybovalo v pásme od 1,8 tisíc do 2,5 tisíc. Prišiel však desiaty mesiac tohto roka a bum! Počet nezamestnaných vyradených pre nespoluprácu stúpol na 4 169. V porovnaní so septembrom je to viac o 1,9 tisíc nezamestnaných. Pán minister, blahoželám.

Od začiatku budúceho roka, teda tri mesiace pred voľbami, sa pritom začne uplatňovať v praxi novela zákona o službách zamestnanosti, ktorou sa rozšíri okruh dôvodov, ktoré sa považujú za nespoluprácu uchádzača o zamestnanie s úradom práce.  Pôjde aj o prípady, kedy uchádzač o zamestnanie bez vážnych dôvodov neplní podmienky účasti na aktívnych opatreniach na trhu práce, ktoré boli písomne dohodnuté medzi úradom práce a uchádzačom o zamestnanie. Rezort práce a sociálnych vecí tvrdí, že týmto spôsobom chce zabezpečiť aktívnu účasť uchádzačov o zamestnanie na aktívnych opatreniach na trhu práce a zintenzívniť ich záujem na plnení dohodnutých podmienok. Ak teda počet nezamestnaných vyradených pre nespoluprácu dosiahol v októbri takmer 4,2 tisíc, v januári budúceho roka bude priestor na to, aby sa toto číslo zvýšilo. To budú potom krásne čísla o miere nezamestnanosti....

Druhým prelomovým údajom za október bol počet tzv. nedisponibilných uchádzačov o prácu. Ide o nezamestnaných, ktorí sú síce v evidencii úradov práce, ale nie sú okamžite k dispozícii na obsadenie voľného pracovného miesta. Dôvodom je to, že sa nezamestnaní vzdelávajú, sú na absolventskej praxi, sú PN alebo na OČR, vykonávajú menšie obecné služby alebo dobrovoľnícke služby. Takýchto ľudí evidovali úrady práce v októbri vyše 47,9 tisíc. Ide o najvyšší údaj v tomto roku. V porovnaní so septembrom to bolo viac o vyše 5,8 tisíc nezamestnaných a proti októbru minulého roka sa počet nedisponibilných nezamestnaných zvýšil o 5,2 tisíc! Tento údaj je dôležitý, keďže má priamy vplyv na mieru evidovanej nezamestnanosti. Stačí totiž, aby viac nezamestnaných ochorelo, viac sa ich vzdelávalo alebo ich viac išlo vykonávať absolventskú prax a miera nezamestnanosti Richterovi krásne klesá.  A presne toto sa minulý mesiac aj dialo.

Kým v septembri vykonávalo absolventskú prax 1,9 tisíc mladých nezamestnaných, minulý mesiac tento počet stúpol na takmer 4 tisíc! Ide o najvyššie číslo od marca tohto roka. Zaujímavý je aj počet nezamestnaných, ktorí sa vzdelávajú. V októbri sa vzdelávalo takmer 3,2 tisíc nezamestnaných, čo je najviac v tomto roku a o 906 viac ako v septembri. V januári až septembri tohto roka sa pritom počet nezamestnaných, ktorí sa vzdelávajú, pohyboval v pásme od 843 po 2 577, až prišiel minulý mesiac a tento údaj vyskočil na 3 171. Pre zaujímavosť, v októbri minulého roka sa vzdelávalo len 632 nezamestnaných.

K nižšej miere nezamestnanosti Richterovi v októbri pomohli aj nezamestnaní, ktorí boli dočasne PN alebo ošetrovali člena rodiny (OČR). Minulý mesiac bolo takýchto ľudí vyše 24,8 tisíc, čo je oproti septembru viac o 1,2 tisíc. Pozitívny efekt na plnenie Smeráckych plánov znížiť nezamestnanosť čo najviac malo aj umiestňovanie nezamestnaných na vykonávanie menších obecných služieb alebo dobrovoľníckych služieb. Menšie obecné služby v októbri vykonávalo 10,7 tisíc nezamestnaných, čo je medzimesačne viac o 947 nezamestnaných a dobrovoľnícke služby vykonávalo takmer 5,3 tisíc nezamestnaných, teda v porovnaní so septembrom viac o 730 osôb.

Viac mladých na absolventskej praxi, viac chorých nezamestnaných, viac vzdelávajúcich sa nezamestnaných, či vykonávajúcich menšie obecné alebo dobrovoľnícke služby a razantnejšie vyraďovanie z evidencie pre nespoluprácu ministrovi Richterovi v októbri zásadným spôsobom pomohlo k nižšej miere nezamestnanosti. A to konkrétne takto:

  • viac nezamestnaných na absolventskej praxi znížilo mieru nezamestnanosti o 0,076 percentuálneho bodu
  • viac nezamestnaných vyradených pre nespoluprácu potlačilo smerom nadol mieru nezamestnanosti o 0,071 percentuálneho bodu
  • vďaka viac chorým nezamestnaným alebo nezamestnaným na OČR klesla nezamestnanosť o 0,044 percentuálneho bodu
  • viac nezamestnaných vykonávajúcich menšie obecné služby prinieslo pokles miery nezamestnanosti o 0,035 percentuálneho bodu
  • viac vzdelávajúcich sa nezamestnaných spôsobilo pokles miery nezamestnanosti o 0,03 percentuálneho bodu
  • viac nezamestnaných  vykonávajúcich dobrovoľnícke služby prinieslo pokles miery nezamestnanosti o 0,027 percentuálneho bodu.

Ak tieto čísla sčítame, dostaneme sa k poklesu miery nezamestnanosti o 0,28 percentuálneho bodu! Ak teda v októbri klesla miera nezamestnanosti na Slovensku medzimesačne o 0,40 percentuálneho bodu, tak až 70 % z tohto poklesu dosiahol minister Richter nie vďaka tomu, že by si nezamestnaní našli prácu a odišli z evidencie, ale vďaka tomu, že viac ľudí vyraďoval pre nespoluprácu, viac ľudí umiestnil na absolventskú prax, viac ľudí bolo chorých, atď.

Mimochodom, v októbri tohto roka bolo na trhu práce umiestnených 19 109 nezamestnaných, čo je len o 676 osôb viac, ako tomu bolo v septembri. Žiadny zázrak sa teda minulý mesiac nekonal. To len „viaceré opatrenia, ktoré vláda prijala, začínajú prinášať efekty“. Konečne tým opatreniam začínam rozumieť....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?