Ako sa Sociálna poisťovňa priživuje na otvorení druhého piliera

Autor: Igor Surovčík | 18.1.2016 o 10:35 | (upravené 18.1.2016 o 11:09) Karma článku: 9,73 | Prečítané:  1107x

Sociálna poisťovňa sa ústami svojho hovorcu Petra Višvádera chváli tým, že „podstatne zlepšila výber poistného“, pritom však len ťažila z otvorenia druhého piliera.

Naša verejnoprávna televízia včera informovala o tom, že Sociálna poisťovňa vlani vybrala na odvodoch o 160 miliónov eur viac, ako pôvodne plánovala. Sociálna poisťovňa tak podľa STV minulý rok potrebovala na výplaty dôchodkov a ďalších dávok iba polovičnú dotáciu zo štátneho rozpočtu oproti predpokladu. „Pôvodne bolo rozpočtovaných 906 miliónov, ale prišlo alebo budeme potrebovať do Sociálnej poisťovne 453 miliónov. Sú tam aj iné faktory, ale rozhodujúcim faktorom pri tomto pozitívnom trende je podstatne zlepšený výber za minulý rok,“ povedal pre STV hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Aj v Markíze včera odznelo, že v minulom roku mala Sociálna poisťovňa dostať od štátu 900 mil. eur. „V konečnom dôsledku vďaka lepšiemu výberu a iným faktorom sme nakoniec potrebovali iba 453 miliónov eur, čo je presná polovica z tejto sumy,“ povedal pre Markízu asistent poslanca Dušana Muňka.

Už dávno som sa tak dobre na vyjadreniach hovorcu Sociálnej poisťovne nepobavil. Stačia totiž základné znalosti matematiky a pozorný divák postrehne, že na vyjadreniach Višvádera niečo nesedí. Hovorca Sociálnej poisťovne nám totiž tvrdí, že poisťovňa dostala vlani zo štátneho rozpočtu o 453 mil. eur menej a rozhodujúcim faktorom, ktorý k tomu prispel, bolo zvýšenie výberu poistného o 160 mil. eur. Aj vám na tom niečo nesedí?

Pointa celého omylu (?) je v tom, že hovorca poisťovne „pozabudol“ na to, že vlani vláda Roberta Fica otvorila druhý dôchodkový pilier. Zrejme „pozabudol“ aj na to, že poisťovňa od marca do júna vlaňajška s časťou svojich poistencov (určite len zhodou okolností to boli sporitelia v druhom pilieri) písomne komunikovala, keď im poslala dva  letáky o skvelom štátnom priebežnom dôchodkovom pilieri a nehanebnom druhom pilieri, z ktorého bolo už včera neskoro vystúpiť.

Hovorca poisťovne tak akosi prehliadol to, že po takejto „objektívnej listovej kampani“, podporenej mediálnymi výstupmi premiéra Roberta Fica, prišlo poisťovni na účet 567 mil. eur. Túto sumu poisťovni s dôverou zverili bývalí sporitelia v druhom pilieri, ktorí z druhého piliera odišli, keď uverili tomu, že druhý pilier je zlý a možno sa aj začali hanbiť za to, že doň vôbec vstúpili.

Poisťovňa tak od bývalých sporiteľov dostala 567 mil. eur a vďaka tomu minister financií Peter Kažimír dal vlani poisťovni menej o 453 mil. eur. Z toho vyplýva, že poisťovni zo sumy od exsporiteľov ešte nechal 114 mil. eur.

Ak sa teda hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder vyjadril, že štát dal vlani poisťovni menej o 453 mil. eur vďaka „podstatne lepšiemu výberu poistného“, netvrdí nič iné, len to, že poisťovni sa vlani po dvoch absolútne neobjektívnych letákoch podarilo od sporiteľov vymámiť 567 mil. eur. Nejde teda o výber klasického poistného, ale o „výber“ peňazí, ktoré poisťovni dali exsporitelia tým, že sa vzdali svojich úspor na dôchodok.

Mimochodom, tým bývalým sporiteľom v mladšom veku, ktorí sa vzdali sporenia na dôchodok a úspory previedli do Sociálnej poisťovne, dávam do pozornosti nedávne vyjadrenie ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera. „ Vidím budúcnosť dôchodkov v nejakom štátnom pilieri a potom v dobrovoľnom pripoistení, kde by bola ďaleko väčšia motivácia aj pre zamestnávateľov, aby sa podieľali na záujme ľudí starať sa o svoje sociálne zabezpečenie počas staroby,“ povedal minister.

Ak ste teda v mladšom veku a po vládnej kampani proti druhému pilieru z druhého piliera odišli, tak vám smerácky minister odkazuje, aby ste porozmýšľali o tom, že si budete zo svojho čistého príjmu sporiť na dôchodok v treťom, dobrovoľnom dôchodkovom pilieri. Vzdali ste sa teda sporenia v druhom pilieri (čo vás z čistého príjmu nestálo ani cent) a máte pouvažovať o sporení v pilieri treťom (do ktorého si budete odvádzať príspevky z svojho čistého príjmu). Smerári totiž už vaše povinné odvody majú u seba (Sociálna poisťovňa) a vy si na dôchodok sporte zo svojich čistých príjmov....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?