Premiér Fico pri nezamestnanosti opäť zavádzal

Autor: Igor Surovčík | 19.1.2016 o 14:51 | Karma článku: 16,90 | Prečítané:  8181x

Predseda vlády Robert Fico na dnešnej tlačovke zrejme úmyselne zmiešal „hrušky s jablkami“, aby jeho vláda vyznela pri znižovaní miery nezamestnanosti priaznivejšie.

Pri vláde Ivety Radičovej premiér Robert Fico upozornil na to, že celková miera nezamestnanosti bola pri jej nástupe v júli 2010 na úrovni 13,98 % a pri jej konci v apríli 2012 bola celková miera nezamestnanosti 14,73 %.  Celková miera nezamestnanosti sa pritom v médiách zverejňuje len okrajovo, resp. nezverejňuje sa takmer vôbec. Celková miera nezamestnanosti totiž vychádza z celkového počtu nezamestnaných, ktorí sú evidovaní na úrade práce. Sú v nej teda zahrnutí aj tzv. nedisponibilní nezamestnaní. Ide o ľudí, ktorí nemôžu okamžite nastúpiť na pracovný trh a zamestnať sa, keďže sa vzdelávajú, sú na dočasnej PN alebo na OČR, vykonávajú absolventskú prax, či menšie obecné alebo dobrovoľnícke služby. Ak v médiách počujete správy o tom, ako sa za daný mesiac zmenila miera nezamestnanosti, tak o takejto celkovej miere nezamestnanosti sa v podstate nedozviete.

Miera nezamestnanosti, ktorá sa každý mesiac medializuje, je tzv. miera evidovanej nezamestnanosti. Tá, na rozdiel od celkovej miery nezamestnanosti, spomínaných nedisponibilných nezamestnaných nezahŕňa, je preto nižšia. No a toto je práve tá miera nezamestnanosti, ktorú premiér využil pri prezentácii úspechov svojej vlády. V marci tohto roka vláda podľa premiéra odovzdá krajinu s mierou evidovanej nezamestnanosti menej ako decembrových 10,63 %. "Ak toto tempo bude pokračovať, už v priebehu leta môžeme atakovať magickú 10-percentnú hranicu,“ povedal  Fico.

No a potom obe, absolútne odlišné miery nezamestnanosti, spojil do jednej vety:

"Nikto nám nemôže uprieť, že sa nám podarilo z úrovne, keď sme preberali vládu zo 14,73 %, to je celková miera nezamestnanosti, klesnúť na 10,63 % v evidovanej nezamestnanosti," uviedol Fico.

Náš pán premiér povedal nezmysel, keďže v jednej vete zmiešal „hrušky s jablkami“, len aby jeho vláda vyznela čo najviac priaznivo.  Pokles miery nezamestnanosti sa totiž nedá hodnotiť tak, že porovnáme neporovnateľné. No ale nejaký mediálny poradca mu zrejme pošepol, že bežný občan aj tak netuší, aký je rozdiel v celkovej a evidovanej miere nezamestnanosti, a to, že to tuší nejaký Igor Surovčík, je úplne jedno....Podstatné je, ak v médiách odznie, že vďaka Ficovej vláde sme išli nadol zo 14,73 % na 10,63 %..To je totiž podľa mňa to jediné, čo bude „bežný občan“ vnímať....Čo na tom, že to nie je pravda...

Na tlačovej besede som sa ho spýtal na to, prečo pri bývalej vláde hovorí o celkovej nezamestnanosti a pri jeho vláde spomína len evidovanú mieru. Reakcia?

„Hrajte sa s percentami, koľko chcete, použite údaj 22 300 ľudí, o toľkoto bolo viac nezamestnaných za pravicovej vlády Ivety Radičovej, čo je na tomto klamstvo,“ povedal Fico. Následne som premiéra upozornil na to, že ak na konci Radičovej vlády bola celková nezamestnanosť 14,73 %, tak minulý mesiac bol ten istý typ miery nezamestnanosti 12,40 %, a nie 10,63 %.

Aká bola reakcia premiéra?

„Chápem, že ste orientovaný inak. Máte iných lieblingov na slovenskej politickej scéne, ale zachovajte si aspoň profesionálnu...“.

Opäť som predsedu vlády upozornil na to, že mieru nezamestnanosti porovnal nekorektne. Reakcia?

„Ja neviem, či sa bavím so Španielom alebo Talianom, ale poviem ešte raz, že za vlády Ivety Radičovej stúpla celková miera nezamestnanosti o 22 300 osôb...“

Pán premiér, nie som ani Španiel, ani Talian. Na rozdiel od vás však nie som politik a mám rád, ak sa pri politickom súboji dávajú potenciálnym voličom korektné údaje a účelovo sa im nepodsúva niečo, čo nie je pravda, len aby politik lepšie vyznel. No a na rozdiel od vášho generálneho riaditeľa Ústredia práce a sociálnych vecí Mariána Valentoviča viem, aký je rozdiel medzi percentom a percentuálnym bodom. Od neho sa totiž už veľa mesiacov na tlačovkách dozvedáme o tom, že miera nezamestnanosti dosiahla toľko a toľko percentuálnych bodov. Najnovšie je podľa Valentoviča miera nezamestnanosti 10,63 percentuálneho bodu......hoci má ísť o percento...Síce drobnosť, ale šéf ústredia práce sa pojmy k nezamestnanosti za takmer štyri roky naučiť mohol,nie?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?