Ako Richter marketingovo každoročne zvyšuje vianočné príspevky

Autor: Igor Surovčík | 19.5.2016 o 15:16 | Karma článku: 4,41 | Prečítané:  726x

Marketing Smeru-SD voči dôchodcom minister práce a sociálnych vecí Ján Richter doťahuje do dokonalosti.

Príplatok k vianočnému príspevku zaviedli Smeráci v roku 2014 ako jednorazovú dávku vo výške 12,74 eura pre penzistov, ktorých dôchodok je do sumy 396,18 eura. To, že malo ísť o jednorazovú dávku len na rok 2014, dokazuje aj to, že ju Smeráci zaviedli do zákona tzv. prechodným ustanovením, a nie ako trvalé zvýšenie vianočného príspevku.

Vlani na jar predložil minister práce a sociálnych vecí Ján Richter návrh novely zákona s jediným, opäť prechodným ustanovením. Ide o toto ustanovenie:

„Suma vianočného príspevku poskytnutého za rok 2015 sa poberateľovi dôchodku podľa § 1 ods. 1 a 2, ktorého úhrn súm dôchodkov podľa § 1 ods. 1, 2 a 10 nepresiahne dvojnásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu,4) jednorazovo zvýši o 12,74 eura"

Z jednorazového príplatku, ktorý sa mal vyplácať len v roku 2014, sa tak vlani stal dvojrazový príplatok, ktorý vláda Roberta Fica vyplácala aj v decembri 2015.

Minister práce najnovšie avizuje, že z dvojrazového príplatku sa v tomto roku stane trojrazový. Vláda má totiž koncom tohto leta opäť schvaľovať novelu zákona, podľa ktorej sa má príplatok k vianočnému príspevku v sume 12,74 eura vyplácať časti penzistov aj v tomto roku.

Keby sa minister práce Ján Richter nevyžíval v politickom marketingu, tak by už v roku 2014 príplatok k vianočnému príspevku zaviedol ako trvalú dávku a nemusela by sa tým vláda každoročne zaoberať. To by však ministrovi neumožňovalo každý rok hovoriť o tom, ako ide penzistom s podpriemernými dôchodkami opäť zvýšiť vianočný príspevok. Takto o tom môže hovoriť pri predložení legislatívneho návrhu, po jeho schválení vládou, aj pri schvaľovaní kratučkej novely zákona v parlamente. Toto je jednoducho politický marketing dotiahnutý do dokonalosti.

Čo myslíte? Predloží minister Richter budúci rok novelu, aby sa „jednorazový“ príplatok vyplácal aj budúci rok, predloží v roku 2018 novelu zákona, aby sa „jednorazový“ príplatok vyplácal aj v roku 2018, pripraví v roku 2019 novelu, aby časť penzistov dostala „jednorazový“ príplatok aj v roku 2019 a v roku 2020 príde novela zákona, aby sa „jednorazový“ príplatok vyplácal aj v roku 2020?

Mimochodom, čo na to hovorí štátny tajomník ministerstva práce a sociálnych vecí za Most-Híd Ivan Švejna, ktorý je na ministerstve zodpovedný za dôchodky?

V decembri minulého roka Švejna ako opozičný poslanec uviedol, že formy, akými sa vláda Roberta Fica snaží prilepšovať seniorom, vrátane vianočného dôchodku, sú nesystémové. "Je prinajmenšom otázne, či by ľuďom na dôchodku viac neprospelo, keby namiesto čakania na vianočný dôchodok dostávali počas celého roka penzie mesačne navýšené o sumu, ktorú vláda vyčleňuje na december dôchodcom iba preto, aby sa v závere roka mohla hrať takpovediac na Ježiška,“ povedal Švejna začiatkom decembra minulého roka...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ja si tú hodnosť zaslúžim. Fenomén z Danka urobili výložky

Brbty mimo kamery nerobí, tvrdia jeho známi.

Dobré ráno

Dobré ráno: Fico prosíka Lajčáka... a potom ho zrazu zostrelí

Fico sa pridal ku konšpirátorom.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Danko škodí – lebo môže

Pri oslabenom Smere sa rozlieva ako jed.


Už ste čítali?