Smer ide podporiť mladé rodiny, hlavne bratislavské

Autor: Igor Surovčík | 10.10.2016 o 10:33 | (upravené 10.10.2016 o 15:00) Karma článku: 10,43 | Prečítané:  13104x

Žiadne zvyšovanie rodičovského príspevku, žiadny nárast prídavku na dieťa. Máte aj vy oprávnený pocit, že súčasnej vláde sú mladé rodiny ukradnuté? Pozor, niektoré rodiny si majú od januára prilepšiť!

Od začiatku budúceho roka však má prísť pre mladé rodiny jedna bombastická zmena! Generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne, smerácky expert na sociálne poistenie Ľubomír Vážny ako člen parlamentného sociálneho výboru úspešne navrhol, aby sa od budúceho roka zvýšil vymeriavací základ na výpočet dávok nemocenského poistenia z 1,5-násobku na 2-násobok priemernej mzdy na Slovensku. Tento návrh pritom smerácky poslanec nepodal preto, aby štát viac pomáhal mladým rodinám, ale len preto, že to má byť kompenzácia za zvýšenie stropu na platenie sociálnych odvodov z 5-násobku na 7-násobok priemernej mzdy.

Poďme sa teda pozrieť, komu tým vlastne Smer pomáha. Zvýšenie vymeriavacieho základu na výpočet dávky na dvojnásobok priemernej mzdy znamená, že vyššie dávky nemocenského poistenia (nemocenské, materské, ošetrovné a vyrovnávaciu dávku) budú mať tí ľudia, ktorí v tomto roku zarábajú v hrubom minimálne 1 324,50 eura. Toto je hranica pre výpočet maximálnej sumy dávky, ktorá by platila v budúcom roku v prípade, že by poslanec Vážny zmenu nenavrhol.

Ak teda v tomto roku ako zamestnanec zarábate v hrubom cez 1 324,50 eura alebo máte takýto vymeriavací základ ako SZČO, podľa Smeráckeho návrhu budete mať v budúcom roku vyššiu „péenku“, vyššiu materskú dávku a vyššie ošetrovné (OČR).

Výška nemocenských dávok pritom bude rásť až do hrubého príjmu, resp. do vymeriavacieho základu vo výške 1 766 eur. Táto hranica je totiž dvojnásobkom  priemernej mzdy na Slovensku za rok 2015 (2x883 eur).

Inak povedané, návrh poslanca Vážneho zvýši dávky nemocenského poistenia tým ľudom, ktorí zarábajú od 1 324,50 eura do 1 766 eur.

Ak by žena v tomto roku zarábala v hrubom v priemere 1 766 eur mesačne, mala by budúci rok maximálnu materskú dávku. Tá by za každý deň nároku na túto dávku dosiahla 40,64 eura, čo je pri 30-dňovom mesiaci 1 219,27 eura a pri 31-dňovom mesiaci 1 259,91 eura!

Priemerná mzda na Slovensku v druhom štvrťroku tohto roka bola podľa Štatistického úradu SR v Bratislavskom kraji 1 154 eur a v ostatných krajoch od 690 eur (Prešovský kraj) po 835 eur (Trnavský kraj). Z tohto je evidentné, že sumu materskej dávky poslanec Vážny zvýši najmä ženám v Bratislavskom kraji.

To, čo sa teda na prvý pohľad môže javiť ako jedno z opatrení na podporu mladých rodín, takým opatrením v skutočnosti nie je.

Za prvé – vyššia materská bude pre lepšie zarábajúcich len kompenzáciou za vyššie sociálne odvody.  Na tomto riešení je však čudné to, že sociálne odvody sa majú budúci rok zvýšiť tým, ktorí zarábajú mesačne viac ako 4 415 eur (týmto ľuďom sa posunie strop na platenie odvodov na 6 181 eur). Vyššie dávky nemocenského poistenia však budú mať všetci tí, ktorí zarábajú nad 1 324,50 eura. To znamená, že na vyšších nemocenských dávkach budú jednoznačne profitovať tí, ktorých hrubý príjem, resp. vymeriavací základ je od 1 324,50 eura do 4 415 eur, keďže týmto sa sociálne odvody nezvýšia.

Za druhé – ak by to vláda s podporou rodiny myslela vážne, konečne by zvýšila rodičovský príspevok a prídavok na dieťa. Tieto dávky pritom naposledy stúpli od 1. januára 2014! Rozumnejším krokom by tiež bolo zvýšenie materskej dávky pre všetkých zo 70 % na 75 % z vymeriavacieho základu.

Ženy v priemere zarábajú menej ako muži, na materskú však chodia oveľa častejšie ako muži. V prvom polroku tohto roka priemerná výška materskej dávky predstavovala 465 eur, čo zodpovedá hrubej mzde, resp. vymeriavaciemu základu SZČO približne 664 eur. Toto je teda priemerná hrubá mzda, resp. vymeriavací základ človeka, ktorý v prvom polroku tohto roka dostával materskú dávku. Vyššiu materskú dávku majú mať od januára tí, ktorí zarábajú v hrubom cez 1 324,50 eura. Komu to teda vlastne ide poslanec Vážny zvýšiť materskú dávku?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?