reklama

Ako minister Richter pri zvyšovaní dôchodkov politikárči

Minister práce Ján Richter sa so šéfom rezortu financií Petrom Kažimírom dohodol na tom, že najbližšie štyri roky sa budú dôchodky zvyšovať najmenej o pevnú sumu, ktorá sa určí ako 2 % priemernej výšky dôchodku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Okatejšie by už bolo len to, keby táto dohoda s financmajstrom bola len na tri roky (roky 2018, 2109 a 2020), teda do konania parlamentných volieb. To by naozaj vyzeralo „blbo“. Tak si Smerácki kolegovia zrejme povedali, že to „potiahneme“ ešte o rok dlhšie a budeme mať aký-taký argument, že to nebude opatrenie prijímané len na obdobie trvania súčasnej vlády.

Keďže garantované minimálne zvýšenie dôchodkov o pevnú sumu má byť opäť len dočasným opatrením (tak, ako bolo dočasným opatrením zvyšovanie dôchodkov o pevnú sumu v rokoch 2013 až 2017), minister Richter tým priznáva, že od koncepčnosti má jeho riešenie na míle ďaleko. Koncepčný prístup v dôchodkoch od neho však čaká už len málokto. Tak, ako populisticky a propagandisticky so svojím straníckym šéfom prezentuje znižovanie miery nezamestnanosti, tak populisticky sa stavia aj k zvyšovaniu dôchodkov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No a sám to nakoniec minister Richter aj priznáva, keď pri svojom návrhu píše, že „účelom navrhovanej právnej úpravy je najmä zavedenie minimálnej miery valorizácie dôchodkov, ktorá by bola akceptovateľná dôchodcovskou verejnosťou, najmä ak by miera dôchodcovskej inflácie bola veľmi nízka“. Dáva teda taký návrh, ktorý má byť ľúbivý pre penzistov.

V mene mladých rodín sa pýtam, či sa aj táto voličská skupina dočká garancie minimálneho zvyšovania rodičovského príspevku tak, ako to má byť pri zvyšovaní dôchodkov. Rodičovský príspevok sa od mája tohto roka zvýšil o 10 eur mesačne na 213,20 eura. Stalo sa to tak potom, ako sa táto rodinná dávka 3 roky a 4 mesiace nezvyšovala. Od 1. januára budúceho roka má rodičovský príspevok stúpnuť na 214,70 eura. Príspevok tak stúpne o úžasných 1,5 eura mesačne. Mladá rodina si tak „výrazne“ prilepší...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Minister Richter má isto hneď poruke argument, že taký je zákon, tak to jednoducho vyšlo, keďže zvyšovanie „rodičáku“ závisí od zvyšovania životného minima. Prečo však takýto prístup neuplatňuje Richter aj pri dôchodcoch? Prečo penzistom pri slabom zvýšení ich dôchodku nepovie, že „taký je zákon, tak to vyšlo“? Som si istý, že odpoveď na túto otázku je každému jasná....

Osobitnou kapitolou je aj prídavok na dieťa. Táto rodinná dávka sa naposledy zvýšila od 1. januára 2014 na 23,52 eura mesačne. Odvtedy nič...Ani o jeden cent...Od začiatku budúceho roka má prídavok na dieťa konečne stúpnuť na 23,68 eura, teda o úžasných 16 centov! Super. Dieťa môže zjesť o dva rohlíky mesačne viac. Už počujem ministra Richtera, ako zasa hovorí: „taký je zákon, tak to vyšlo“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nie som pritom proti solidarite v prvom, štátnom priebežnom dôchodkovom pilieri. Aká-taká solidarita je v tomto systéme už dlhé roky, a to pri výpočte dôchodku na začiatku jeho poberania. Ak mal totiž niekto počas života podpriemerný príjem, tak mu Sociálna poisťovňa jeho dôchodok o niečo umelo zvýši a, naopak, ak mal niekto nadštandardné príjmy (nad 1,25-násobok priemernej mzdy), tak mu prizná dôchodok nižší, než na aký by mal mať nárok (príjmy nad 3-násobok priemernej mzdy sa pri výpočte penzie vôbec nezohľadňujú).

Solidaritu v penzijnom systéme bývalá ministerka Viera Tomanová posilnila v roku 2006 zavedením vianočného príspevku, na ktorý majú nárok len ľudia s nižšími penziami (dôchodok musí byť do 60 % z priemernej mzdy, čo je pre tento rok 547,20 eura). Platí pritom, že čím nižší dôchodok, tým vyšší vianočný príspevok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalším krokom na posilnenie solidarity v dôchodkovom systéme bolo zavedenie tzv. minimálneho dôchodku. Ľudia, ktorí získali najmenej 30 rokov dôchodkového poistenia, tak majú garantovaný starobný dôchodok vo výške, ktorú by najmenej zarábajúci ľudia nikdy nedosiahli.

Nie je teda tej solidarity v štátnom dôchodkovom systéme už priveľa? Podľa mňa je jej už tak veľa, že to výrazne demotivuje platiť do Sociálnej poisťovne vyššie odvody.

Napríklad Fero robil 42 rokov oficiálne za minimálnu mzdu, zvyšok dostával „na ruku“. Prvýkrát mu štát dôchodok dvihne už pri jeho výpočte, a to na cca. 280 eur. Keďže jeho dôchodok je aj po tomto dvihnutí nižší ako minimálny dôchodok, štát mu penziu zvýši opäť, a to na úroveň minimálneho dôchodku. V jeho prípade ide o sumu 322,90 eura. V decembri sa môže tešiť na vianočný príspevok.

Jeho sused Jožo zarábal na úrovni 1,4-násobku priemernej mzdy, žiadne peniaze „na ruku“ nedostával. Keďže zarábal podľa štátu priveľa, jeho dôchodok mu Sociálna poisťovňa pri výpočte o niečo okreše (lebo solidarita). Jeho dôchodok mu tak vyjde napríklad 640 eur. Tým to pre neho končí. V decembri žiadny vianočný príspevok nedostane. V januári na neho opäť "doľahne" Richterova solidarita. Jeho dôchodok sa mu totiž nezvýši o garantované 2 % z výšky jeho dôchodku (čo by bolo 12,8 eura), ale o 2 % z výšky priemerného dôchodku (8,40 eura). Prečo? Lebo solidarita....

Oplatilo sa teda Jožovi platiť vyššie dôchodkové odvody? Nevysmieva sa mu Fero? Jožo má síce vyšší dôchodok ako Fero, avšak na to, aké odvody platil on a aké Fero, je rozdiel v ich penzii až príliš malý.

Počet dôchodcov na Slovensku stúpa. Za ostatných desať rokov ide o nárast o 137,5 tisíca na vyše 1,38 milióna penzistov. Tým sa ministrovi Richterovi aj zvyšuje potenciálna voličská skupina, ktorú môže svojim populizmom ovplyvniť. Richterova „koncepcia“ je evidentne rozdať čo najviac čoraz väčšej skupine dôchodcov...Na „najbližšie štyri roky“.

Igor Surovčík

Igor Surovčík

Bloger 
  • Počet článkov:  173
  •  | 
  • Páči sa:  53x

Sociálna politika je pre mňa hobby. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu