Ako Fico zasa raz robí politický marketing na úkor sociálne odkázaných

Autor: Igor Surovčík | 11.5.2018 o 17:16 | Karma článku: 5,44 | Prečítané:  1530x

Vláda mieni, predseda Smeru, poslanec NR SR Robert Fico mení. Tak by sa dal nazvať  nový prístup expremiéra Roberta Fica k realizácii sociálnej politiky zameranej na čo najväčší marketingový efekt.

Kým vláda pod vedením premiéra Petra Pellegriniho 20. apríla schválila legislatívny návrh na zvýšenie príspevku na osobnú asistenciu pre ťažko zdravotne postihnutého o 4 centy (!!!) na 2,82 eura na hodinu, náš sociálny spasiteľ Robert Fico po 10 rokoch vo funkcii premiéra zistil, že pri takejto sume príspevku o prácu osobného asistenta nie je záujem. Už vo funkcii poslanca NR SR zavolal ministrovi financií Petrovi Kažimírovi (čím len potvrdil, že Peter Pellegrini je ako premiér len „usmievavý fešák na prezentáciu“) a spýtal sa ho, že keď už ideme modernizovať armádu, či by sa nenašli aj nejaké tie milióniky na vyšší príspevok na osobnú asistenciu. Voličovi Smeru sa v tom momente možno aj slzička z oka skotúľala...

No a veru sa zhruba 17 miliónov eur zrazu našlo. Stačil jeden telefonát nášmu financmajstrovi a išlo to. Príspevok na osobnú asistenciu sa má zvýšiť nie o 4 centy, ale o 1 euro. Fico o tom urobil tlačovku v stredu večer okamžite po posunutí novely zákona do druhého čítania, urobil o tom tlačovku dnes po stretnutí so zástupcami zdravotne postihnutých (doteraz s nimi nerokovali?) a isto o tom urobí tlačovku ešte zopárkrát, keď to bude na programe dňa počas júnovej schôdze parlamentu.

Týmto sa však politický marketing Smeru nekončí. Čo najviac politicky speňažiť chce Smer aj zvyšovanie príspevku na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutého. Kým minister práce Ján Richter chcel pôvodne priamo do novely zákona zakomponovať mechanizmus na postupné zvýšenie tohto príspevku na úroveň čistej minimálnej mzdy (v rokoch 2018 až 2020), a to naviazaním sumy príspevku na sumu hrubej minimálnej mzdy, nejakému politickému marketérovi v Smere napadlo, aby sa to urobilo inak. Načo už teraz schváliť priamo v zákone mechanizmus postupného zvýšenia príspevku na sumu čistej minimálnej mzdy, keď to môžeme urobiť v troch krokoch, tromi rozhodnutiami a trikrát to svojim voličom „predať„ na tlačovke?

Príspevok na opatrovanie sa má od júla tohto roka zvýšiť o 120 eur priamo v novele zákona, teda rozhodnutím parlamentnej väčšiny. V budúcom roku a v roku 2020 by o zvýšení tohto príspevku mohla rozhodnúť vláda schválením príslušného nariadenia. To znamená ďalšie tlačovky Smeru a možno aj podpisovanie nariadenia vlády samotným premiérom („usmievavým fešákom na prezentáciu“) pred televíznymi kamerami v pracovni predsedu vlády rovnako, ako tomu v posledných rokoch býva pri podpisovaní nariadenia vlády o zvýšení minimálnej mzdy. Marketing je marketing, parlamentné voľby budú v rokoch 2019 a 2020 naozaj na dosah.

Mimochodom, JUDr. Ján Richter hovorí o tom, že príspevok na opatrovanie sa bude zvyšovať vyhláškou ministerstva práce a sociálnych vecí. Návrh novely zákona, ktorý je v parlamente, však hovorí o nariadení vlády. Kvalifikovaný doktor práv určite chápe, že medzi vyhláškou a nariadením vlády je z hľadiska procesu schvaľovania obrovský rozdiel. Kým vyhlášku vydáva ministerstvo na základe splnomocňujúceho ustanovenia priamo v zákone, nariadenie vlády schvaľuje vláda. Ak by sa suma príspevku upravovala vyhláškou, vláda by bola v tomto procese mimo hry. Keby bol Ján Richter napríklad absolventom politológie (podobne ako jeho štátny tajomník Branislav Ondruš), tak by som mu to, že si zamieňa nariadenie vlády s vyhláškou, odpustil. Keďže je však nositeľom titulu JUDr., je to na zamyslenie sa nad tým, ako tento človek vlastne študoval...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?