Smer ide pred voľbami uplácať penzistov a potláčať zásluhovosť ešte viac

Autor: Igor Surovčík | 6.6.2018 o 11:29 | (upravené 6.6.2018 o 12:04) Karma článku: 4,12 | Prečítané:  1385x

Vianočné príspevky ako nekoncepčný pozostatok nezabudnuteľnej ministerky práce Viery Tomanovej Smeráci pred voľbami použijú na  “uplácanie” vlastnej voličskej základne, čím nehanebne ešte viac potlačia princíp zásluhovosti.  

To, že vianočné príspevky pre časť penzistov sú absolútne nekoncepčným nástrojom, ktorý, bohužiaľ, prežil aj vládu Ivety Radičovej, je jasné už od začiatku ich zavedenia, teda od roku 2006. Ešte v roku 2006 sa Smeráci rozhodli, že tento príspevok dostanú pred Vianocami len tí dôchodcovia, ktorých penzia je najviac 60 % z priemernej mzdy na Slovensku v predošlom roku.

Vlani išlo o hranicu 547,20 eura. Kto mal dôchodok 547,20 eura, dostal v decembri minulého roka vianočný príspevok v sume 24,68 eura. Ten, kto mal dôchodok v sume 547,30 eura,  nedostal k Vianociam ani cent.

Včera Smeráci ohlásili, že v decembri 2019, teda pár mesiacov pre parlamentnými voľbami v roku 2020, idú vianočné príspevky zdvojnásobiť. Bude to znamenať, že najnižší možný vianočný príspevok dosiahne takmer 50 eur.  

Ak by priemerná mzda na Slovensku za rok 2018 dosiahla okolo 1 000 eur, v decembri 2019 by hranica dôchodku, do ktorej sa bude vyplácať vianočný príspevok, predstavovala 600 eur (60 % z priemernej mzdy za rok 2018).

Znamenalo by to, že ak bude mať penzista v decembri budúceho roka dôchodok 599,90 eura, Smeráci mu z daní nás všetkých (príspevky sa financujú zo štátneho rozpočtu) dajú na Vianoce okolo 50 eur. Penzista, ktorého dôchodok bude 600 eur, nedostane ani cent. Je toto spravodlivé a motivačné?

Predstavme si dvoch kolegov, Fera a Jana. Celý život pracovali v rovnakej firme, na rovnakej pracovnej pozícii. Fero však podával vyššie pracovné výkony a preto občas dostal prémie, kým Janovi sa prémie nikdy neušli. Odišli na dôchodok v tom istom roku, s rovnakým počtom odpracovaných rokov. Ferovi Sociálna poisťovňa vypočítala dôchodok v sume 600,50 eura a Janovi, keďže prémie nikdy nevidel, starobný dôchodok vyšiel na napr. 595,40 eura.

Hoci má Jano dôchodok 595,40 eura, pre Smerákov je “sociálny prípad” a preto mu dajú z našich daní vianočné v sume 50 eur.  Fero, ktorého penzia je 600,50 eura, je pre ľavičiarov “za vodou” a preto žiadny vianočný príspevok nepotrebuje.  

Derie sa mi do úst otázka, či chce Fico a spol. už absolútne ľudí demotivovať od platenia vyšších odvodov. To naozaj budeme krajinou, v ktorej sa nikto nebude snažiť oficiálne viac zarábať, lebo aj tak z toho v budúcnosti nič nebude mať? 

Okrem toho, fakt si niekto myslí, že poberateľ dôchodku vo výške 599,90 eura mesačne je sociálny prípad, ktorý je odkázaný na to, aby v decembri budúceho roka dostal od Fica z našich daní 50 eur?

Jano má pritom aj na dôchodku manželku Zuzanu, ktorá zo Sociálnej poisťovne dostáva 400-eurový dôchodok. V decembri minulého roka dostala vianočný príspevok 51,17 eura, po novom má v decembri budúceho roka dostať vyše 102 eur.

To sme teda bohatý štát…..Manželia Jano so Zuzanou majú ako penzisti dôchodok spolu 995,40 eura. Keďže sú podľa Fica evidentne sociálny prípad, zaslúžia si, aby im Smeráci z našich daní dali v decembri budúceho roka vianočný príspevok spolu v sume 152 eur.

Fero, teda ten, ktorý podával v práci vyššie výkony ako Jano a dostával občas aj prémie, sa nikdy neoženil. Žije sám s dôchodkom 600,50 eura  Keďže sa viac snažil, má smolu, žiadny vianočný príspevok nedostane. Považuje toto niekto za spravodlivé?

Najdesivejšie  je pre mňa však to, že podľa Fica je toto celé len cesta k zavedeniu trinásteho dôchodku. Chápem to správne, že po zavedení trinásteho dôchodku by Jano dostal vianočný  príspevok v sume 595,40 eura, jeho manželka vo výške 400 eur a Fero by, slušne povedané, svojmu bývalému kolegovi len tíško závidel, keďže by na trinástu penziu nemal nárok? To kde to žijem?

A na záver ešte jeden postreh. V minulom roku dala Sociálna poisťovňa na valorizáciu dôchodkov 134 miliónov eur (údaj zo správy o hospodárení SP v roku 2017). Ak Smeráci v budúcom roku zdvojnásobia výdavky na vyplácanie vianočných príspevkov, bude nás to všetkých stáť 150 miliónov eur. 

Rozmenené na drobné...Manželke Zuzane s dôchodkom 400 eur sa penzia od 1. januára minulého roka zvýšila o 8,20 eura, čo je ročne o 98,40 eura. V decembri budúceho roka má však dostať vianočný príspevok v sume 102 eur.  Jednorazové vianočné tak bude vyššie, ako to, čo Zuzana dostala na valorizácii za celý minulý rok. 

Na "predvolebné úplatky" pre časť penzistov tak pôjde vyššia suma, ako sa vlani vynaložila na štandardnú, koncepčnú, každomesačnú valorizáciu dôchodkov. Toto je naozaj možné asi len na Slovensku...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?