Kotlebovci predstavili svoj sociálny balíček ako zmes populizmu a neodbornosti

Autor: Igor Surovčík | 7.6.2018 o 14:47 | (upravené 8.6.2018 o 7:24) Karma článku: 10,08 | Prečítané:  10006x

Materská dávka aj pre nepracujúcich rodičov, vyššia ako čistá mzda, vyplácaná až do troch rokov veku dieťaťa. Takýto populistický, neodborný návrh dnes predstavili kotlebovci na tlačovej besede.

Ak si myslíte, že dávku zo Sociálnej poisťovne by mal dostávať len ten, kto bol sociálne poistený, uvažujete správne. Ani vy by ste isto nežiadali komerčnú poisťovňu, aby vám finančne kompenzovala váš úraz, ak ste si neplatili úrazové poistenie. Kotlebovci však uvažujú inak. Materskú dávku navrhujú zo systému sociálneho poistenia vyplácať aj tomu rodičovi, ktorý nebol v posledných dvoch rokoch nemocensky poistený. Stačí, ak rodič ukončil stredné odborné vzdelanie. Na materskú dávku by tak podľa kotlebovcov mali mať nárok všetci rodičia, okrem tých, ktorí majú len základné vzdelanie. Kotlebovci si evidentne pomýlili systém sociálneho poistenia, opakujem, poistenia, so systémom štátnych sociálnych dávok.

Kotlebovci navrhujú, aby žena, ktorá nikdy nepracovala, mala materskú dávku vypočítanú z minimálnej mzdy.  Žena, ktorá odpracovala 270 dní v posledných dvoch rokoch za minimálnu mzdu, by tak mala nárok na úplne rovnakú výšku materskej dávky ako žena, ktorá nikdy nepracovala. Aj vám sa to zdá neuveriteľné? Áno, takíto “odborníci” sú 14 poslanci ĽSNS.  Navrhujú teda niečo, čo je pre ľudí s nízkym zárobkom absolútne nespravodlivé a demotivačné.  Veď ktorý rodič by po prijatí tohto návrhu pracoval za minimálnu mzdu, ak aj bez práce dostane rovnakú materskú dávku?

Ak bude v budúcom roku minimálna mzda 520 eur, v čistom by pri práci za minimálku žena zarobila 429 eur. Kotlebovci však tejto žene ponúkajú, aby namiesto práce radšej porodila a išla na materskú dovolenku, keďže materská dávka z minimálnej mzdy by podľa ich návrhu mala dosahovať 461 eur, resp. 476 eur podľa počtu dní v mesiaci. Pri takomto nastavení materskej dávky absolventku učňovky do práce nikdy nedostaneme....Kotleba sa zjavne riadi heslom, že pracovať sa neoplatí..

To však nie je všetko. Kotlebovci pritvrdili. Materská dávka by sa podľa nich mala zvýšiť zo 75 % na 90 % hrubej mzdy. Už v súčasnosti pritom materská dávka dosahuje úroveň čistej mzdy. Ak teda dnes žena ako zamestnankyňa odíde na materskú dovolenku, jej čistý príjem neklesne.

Účelom materskej dávky je náhrada strateného príjmu z práce. Kotlebovci si však evidentne myslia, že materská dávka by mala rodičom ich príjem zvýšiť. Presne to by sa totiž stalo, keby materská dávka dosahovala 90 % z hrubej mzdy. Ak by rodič zarábal v hrubom 1 000 eur, jeho čistý príjem je 762 eur, avšak materskú dávku dostával v sume 887, resp. 917 eur podľa počtu dní v mesiaci.  Úžasne “odborný” návrh.

No a to stále nie je všetko. Kotlebovci pritvrdili ešte viac. Materskú dávku navrhujú vyplácať až do troch rokov veku dieťaťa. Dnes sa táto dávka vypláca spravila 34 týždňov. Viete si predstaviť, čo by schválenie takéhoto návrhu stálo? Fico sa so svojimi sociálnymi opatreniami môže schovať.

Kotlebovci píšu, že “Predložený návrh zákona bude mať negatívny dopad na štátny rozpočet.  Presný dopad  na štátny rozpočet však nie je možné kvantifikovať, keďže nie je možné dopredu určiť,  ako sa vyvinie pôrodnosť obyvateľstva po nadobudnutí účinnosti tejto novely zákona“.

Tak ja im teda pomôžem. V minulom roku Sociálna poisťovňa na vyplácanie materskej dávky vynaložila 200 miliónov eur. Ak by sa výška materskej dávky zvýšila zo 75 % na 90 % hrubej mzdy, išlo by o nárast o 20 %. Teda výdavky by stúpli na 240 miliónov eur. Ak zohľadníme to, že by sa obdobie poberania materskej dávky predĺžilo z 34 týždňov na 162 týždňov, išlo by o 4,76-násobné predĺženie obdobia poberania materskej dávky. Ak sumu 240 miliónov eur vynásobíme číslom 4,76, dostávame sa k sume 1 miliarda 143 miliónov eur!!!! A to som ešte nezohľadnil to, že by na materskú dávku mali mať nárok aj ženy, ktoré nikdy nepracovali. Už pri súčasnom počte poberateľov materskej dávky by schválenie návrhu kotlebovcov stálo 943 miliónov eur!!!!

Zaujímavé je rozobrať si aj prípad konkrétnej mamičky ako zamestnankyne so mzdou napr. 1 000 eur. Pri hrubej mzde  1 000 eur mesačné poistné na nemocenské poistenie dosahuje 28 eur (sadzba 2,8 %). Ak by takáto žena bola zamestnaná rok, do Sociálnej poisťovne by za ňu zamestnávateľ poslal 336 eur. Z 1 000-eurovej mzdy by táto žena mala podľa návrhu kotlebovcov nárok na dennú materskú dávku v sume 29,58 eura. Keby takúto dávku dostávala naozaj do troch rokov veku dieťaťa, teda 162 týždňov, celkovo by dostala zo Sociálnej poisťovne 33 543 eur!!!!! 

Teda do Sociálnej poisťovne by za túto zamestnankyňu prišlo 336 eur a na materskej dávke by jej Sociálna poisťovňa vyplatila 33 543 eur. To by už nebola Sociálna poisťovňa, to by bola nesociálna zlatá baňa. Bývalé nebankovky typu B.M.G. Invest môžu len tíško závidieť...

Keďže kotlebovci majú evidentne zmysel pre humor, ako kompenzáciu vyšších výdavkov na materské dávky navrhli sprísnenie poberania príspevku pri narodení dieťaťa. Teda, sprísnenie..skôr len naoko. Podľa ich návrhu by príspevok pri narodení dieťaťa získala len tá žena, ktorá v posledných dvoch rokoch odpracovala aspoň 270 dní alebo ktorá ukončila stredoškolské odborné vzdelanie. Teda fakticky by nárok na tento príspevok stratili len matky, ktoré neodpracovali 270 dní v posledných dvoch rokoch a majú len základné vzdelanie. No a to najlepšie na koniec.  Koľko by sa týmto ušetrilo?

V minulom roku dal štát na príspevky pri narodení dieťaťa 44 miliónov eur. Keby výdavky na tieto dávky klesli o štvrtinu, išlo by o úsporu 11 miliónov eur. Kotlebovci by teda štátu ušetrili 11 miliónov eur a súčasne by Sociálnej poisťovni minuli 943 miliónov eur.  Zábavní sú títo poslanci.....

A ešte čerešnička na úplný záver. Kotlebovci vo svojom návrhu o príspevku pri narodení dieťaťa píšu, že „aktuálna výška príspevku pri prvom dieťati je 829,86 eur a s rastúcim počtom detí sa postupne znižuje.“.

Kotlebovci sú „vedle jak ta jedle“. Nič sa postupne neznižuje. Aktuálna výška príspevku pri narodení prvého až tretieho dieťaťa dosahuje 829,86 eura a pri narodení štvrtého a ďalšieho dieťaťa 151,37 eura. Takýchto poslancov parlamentu si my platíme z našich daní?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?