Ako OĽaNO navrhuje diskriminovať pracujúce ženy

Autor: Igor Surovčík | 30.9.2018 o 11:50 | (upravené 2.10.2018 o 11:17) Karma článku: 3,79 | Prečítané:  1843x

Poslanci parlamentu za hnutie OĽaNO navrhujú zvýhodniť študentky stredných a vysokých škôl pri získaní nároku na materskú dávku, čím by výrazne diskriminovali pracujúce ženy.

Poslanci parlamentu za hnutie OĽaNO predložili do parlamentu legislatívny návrh, ktorým chcú študentky stredných a vysokých škôl zvýhodniť pri získaní nároku na materskú dávku. Tento návrh zdôvodňujú ako opatrenie na zvýšenie pôrodnosti. Cieľ je podľa mňa určite správny, avšak nástroj, akým chcú tento cieľ dosiahnuť, je veľmi pochybný. Jednoznačne by totiž diskriminoval pracujúce ženy,  ktoré tiež plánujú otehotnieť.

Obyčajní navrhujú, aby študentka strednej a vysokej školy (áno, aj strednej, keďže by išlo o osobu, ktorej stačí dovŕšiť 16 rokov) mohla od budúceho roka platiť poistné vo výške 2 % z ňou určeného vymeriavacieho základu a po získaní 270 dní poistenia by mala nárok na materskú dávku zo Sociálnej poisťovne vo výške 75 % z vymeriavacieho základu.

Predstavme si, že by sa študentka 5. ročníka na vysokej škole rozhodla túto možnosť využiť v maximálnej možnej miere. V budúcom roku bude maximálna materská dávka 1458 eur pri 31-dňovom mesiaci a 1 411 eur pri 30-dňovom mesiaci. Na takúto dávku bude mať pritom nárok osoba, ktorá platila poistné z vymeriavacieho základu 1 908 eur.

Ak by si teda študentka zvolila vymeriavací základ 1 908 eur, dve percentá z tejto sumy sú 38,16 eura. Študentka by teda mesačne platila do Sociálnej poisťovne 38,16 eura, čo by za rok predstavovalo necelých 458 eur. Za 34 týždňov poberania materskej dávky by pritom zo Sociálnej poisťovne dostala 11 198 eur!!!!

Za ani nie 500-eurové ročné poistné by tak študentka dostala zo štátnej Sociálnej poisťovne 11,2 tisíca eura!!! Každá komerčná poisťovňa by pri takomto nastavení poistného a následného poistného plnenia do roka a do dňa skrachovala....

To by už nebola Sociálna poisťovňa, to by bola väčšia zlatá baňa ako bývalé neslávne nebankovky. Fruniho B.M.G Invest by sa mohol niekde v kúte hanbiť...

Nemocenské poistenie chápem ako druh poistenia, ktorý má nahradiť stratený príjem. Tak, ako vám má dôchodok nahradiť to, že ste odišli do penzie a stratili ste tým príjem z práce, tak nemocenská dávka (či už nemocenské, materské alebo ošetrovné, prípadne vyrovnávacia dávka v materstve) má nahradiť stratený príjem z dôvodu choroby, tehotenstva, materstva alebo ošetrovania člena rodiny. Aký príjem otehotnením a po pôrode statí nepracujúca študentka strednej alebo vysokej školy?

Čo je však oveľa vážnejšie, Obyčajní chcú študentky pri materskej dávke zvýhodniť spôsobom, ktorý by výrazne diskriminoval pracujúce matky. Ak totiž žena pracuje ako zamestnankyňa za hrubú mzdu 900 eur alebo dokonca ako živnostníčka má vymeriavací základ na minimálnej sume, teda 456 eur, jej materská dávka bude v prvom prípade 665 eur pri 30-dňovom mesiaci (materská dávka z 900-eurového základu) a v druhom prípade dokonca len 337 eur pri 30-dňovom mesiaci (materská dávka zo 456-eurového základu).

Ak by tieto dve ženy chceli mať rovnako ako študentka materskú dávku v najvyššej možnej výške 1 411 eur pri 30-dňovom mesiaci, môžu sa síce dobrovoľne nemocensky pripoistiť, ale len za podmienky, že budú platiť aj dobrovoľné dôchodkové poistenie. Koľko by takéto poistenie tieto dve ženy mesačne stálo?

Žena s hrubou mzdou 900 eur by musela platiť poistné na dobrovoľné nemocenské a dôchodkové poistenie zo sumy 1008 eur pri sadzbe 33,15 %, čo by znamenalo mesačné poistné v sume 334,15 eura!!!! Študentka s mesačným poistným 38,16 eur by sa tomu mohla nahlas smiať...

Živnostníčka s minimálnym vymeriavacím základom 456 eur by musela platiť poistné  na dobrovoľné nemocenské a dôchodkové poistenie zo sumy 1 452 eur pri sadzbe 33,15 %, čo by znamenalo mesačné poistné v sume 481,34 eura!!!! V tomto prípade by už študentka  s mesačným poistným 38,16 eura zrejme od smiechu „zomrela“.

Cieľ podporiť pôrodnosť na Slovensku je určite správny a chvályhodný, avšak nástroj, ktorý v tomto prípade zvolili obyčajní, mi príde ako odborne nedomyslený. Nemajú v hnutí OĽaNO na viac?

OPRAVA 2. 10, 11:15

Žena, ktorá je povinne nemocensky poistená ako zamestnankyňa alebo samostatne zárobkovo činná osoba, sa nemôže dobrovoľne nemocensky poistiť, keďže súbeh povinného a dobrovoľného nemocenského poistenia nie je možný.  Žena, ktorá pracuje v pracovnom pomere alebo na dohodu s hrubou mzdou 900 eur, tak bude mať materskú dávku cca. 670 eur bez možnosti jej zvýšenia dobrovoľným pripoistením. Samostatne zárobkovo činná žena, ktorá platí sociálne odvody z minimálneho vymeriavacieho základu 456 eur, by v budúcom roku mala materskú dávku cca. 340 eur, takisto bez možnosti zvýšiť si ju dobrovoľným nemocenským poistením. Naproti tomu študentke chce dať OĽaNO možnosť mať materskú dávku cca. 1 450 eur za niečo vyše 38 eur mesačne. Pracujúce ženy, potenciálne mamičky, čo na to hovoríte? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA SAMUELA MARCA

Zbohom, kapitán! (Samo Marec sa lúči s Andrejom Dankom)

Po Andrejovi Dankovi neostáva nič, a to je vlastne dobre.


Už ste čítali?