Smeráci predložili do parlamentu totálny “banícky” paškvil

Autor: Igor Surovčík | 23.8.2019 o 9:51 | (upravené 23.8.2019 o 10:26) Karma článku: 10,02 | Prečítané:  5065x

Šéf Smeru Robert Fico len predvčerom hovoril o tom, že jeho poslanci nechcú predkladať do parlamentu legislatívne paškvily. Jeden totálny paškvil pritom Smeráci len nedávno do parlamentu predložili. 

“My nechceme predkladať do Národnej rady paškvily, ako často predkladajú niektorí poslanci z iných strán. Chceme predkladať kvalitné návrhy zákonov, a preto návrh vznikol v spolupráci s ministerstvom práce,” povedal predseda Smeru Robert Fico v stredu na tlačovej besede, keď predstavoval poslanecký návrh novely zákona o minimálnej mzde.

Keď toto Fico hovoril, zrejme ani len netušil, že len pár dní predtým jeden totálny paškvil jeho pätica poslancov do zákonodárneho zboru predložila. Ide o návrh zákona o kompenzačných príspevkoch pre baníkov.

Na čele tejto “baníckej úderky” stojí trenčiansky župan Jaroslav Baška a štvorica menej známych Smerákov Dušan Bublavý, Mária Janíková, Milan Panáček a Ľubomír Želiezka.  Mimochodom, ani jeden z týchto poslancov nie je členom výboru NR SR pre sociálne veci, a tak potom aj ich legislatívny návrh vyzerá. Hoci, netvrdím, že keby aj členom sociálneho výboru boli, kvalita materiálu by automaticky vzrástla.

No ale poďme k veci. Parlamentné voľby sú už za rohom, a preto piati Smeráci prišli so štedrým, populistickým návrhom, ako odškodniť baníkov za to, že budú prepustení vzhľadom na plánovaný útlm baníctva na Slovensku. No a návrh je to tak neodborne pripravený, že odborníci na ministerstve práce a sociálnych vecí sa isto len za hlavy chytajú.

Návrh má toľko nedostatkov, že ani neviem, kde začať…

Smeráci chcú baníkom, ktorí fárali do bane aspoň tri roky a budú prepustení, dávať 200 eur mesačne počas jedného roka. Ak človek pracoval v bani 30 rokov, má sedem rokov dostávať od štátu mesačne 817 eur.  Je to o 44 eur viac, ako bola čistá priemerná mzda na Slovensku v minulom roku. Ak bude bývalý baník dostávať takýto príspevok, nesmie popri ňom poberať osobitný príspevok baníkom, starobný, predčasný starobný a invalidný dôchodok, úrazovú rentu a výsluhové dávky. Logicky z toto vyplýva, že dávku v nezamestnanosti dostávať môže.  Prepustený baník bude teda dostávať kompenzačný príspevok napríklad v sume 817 eur a k tomu ešte aj dávku v nezamestnanosti.  Páni poslanci, tlieskam…

Návrh zákona tiež nerieši situáciu, že sa prepustený baník po dvoch, troch mesiacoch strávených na úrade práce zamestná. Podľa toho, čo Smeráci predložili, by mal bývalý baník naďalej nárok na kompenzačný príspevok a popri tom by dostával mzdu z nového zamestnania. Predpokladám, že toto “banícka úderka” naozaj len nedomyslela.

Odbornou “chuťovkou” návrhu sú aj ustanovenia, či skôr jedno ustanovenie o tom, že za poberateľov príspevku má štát platiť poistné na dôchodkové poistenie. Smeráci síce bývalého baníka zadefinovali ako povinne dôchodkovo poistenú osobu, ale akosi v predvolebnom zhone pozabudli na to, že do návrhu treba dať aj to, kto bude platiť poistné a z akého základu ho bude platiť. Ak by parlament schválil predložený návrh, bol by nevykonateľný. Síce by bývalí baníci boli povinne dôchodkovo poistení, ale nikto by za nich dôchodkové poistenie neplatil. Pán predseda Smeru, v minulosti dvorný fárač do baní, tomuto sa vraví odbornosť?

Návrh obsahuje aj takéto nezmyselné ustanovenie: “Výsledná suma kompenzačného  príspevku sa zvyšuje o sumu súčinu indexov medziročného rastu priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zverejnenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za prvý polrok kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom sa uplatňuje nárok na kompenzačný príspevok”

Priznám sa, že toto ustanovenie som nepochopil. Akú sumu súčinu indexov poslanci majú na mysli?  Súčin obsahuje vždy najmenej dve čísla. Ktoré dva indexy medziročného rastu priemernej mzdy sa majú násobiť? Príspevok sa teda nemá násobiť indexom, ale sa má len zvýšiť o “sumu súčinu indexov”?  

No a ani ma neprekvapuje, že poslanci na čele so županom Baškom nevyčíslili, koľko to celé bude stáť. V doložke vplyvov priznávajú len to, že návrh bude mať negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy a tento vplyv nie je rozpočtovo zabezpečený. Čo na takýto prístup hovorí ich stranícky kolega, minister financií Ladislav Kamenický?

Okrem odbornej stránky má návrh zákona aj jazykové nedostatky, keďže sa v ňom dajú nájsť aj gramatické chyby. Legislatívny návrh preto vyzerá tak, ako keby ho poslanci Smeru písali na kolene pred podateľnou parlamentu. 

Legitímnou otázkou je, prečo vyvolenými majú byť práve baníci. Prečo práve zamestnanci z odvetvia priemyslu, kde sa vraj z firmy vynášali peniaze v alobale?

Ako sa na takúto štedrú podporu majú pozerať trebárs bývalí zamestnanci U.S.Steel, ktorí napríklad pracovali pri vysokej peci alebo ľudia prepustení z niektorej automobilky?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?