Minimálne dôchodky od SNS – keď namiesto odbornosti nastupuje populizmus

Autor: Igor Surovčík | 26.8.2019 o 14:03 | (upravené 26.8.2019 o 14:08) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  2421x

Národniari v predvolebnej naháňačke so Smerom navrhli naviazať minimálny dôchodok na priemernú mzdu. Dankovci nám tým odkazujú, že platiť vyššie sociálne odvody sa neoplatí.  

Dôchodcovia, ktorí poctivo pracovali 30 rokov, si podľa národniarov zaslúžia dôstojný život a nemôžu dostávať dôchodok vo výške 278,90 eura. Ľúbivá veta, hodná pokriku na predvolebnom mítingu. Veď kto by si dovolil tvrdiť opak, všakže?

Je prirodzené, že každý z nás by chcel mať čo najvyšší dôchodok. Keď však nejaká strana predloží nejaký návrh, mala by sa správať zodpovedne (viem, očakávať to od politikov je naivné) a nemala by existujúci systém devastovať. To, čo do parlamentu vo forme novely zákona o sociálnom poistení predložila SNS, je zavádzaním nespravodlivosti a potláčaním zásluhovosti pri platení penzijných odvodov.

SNS totiž navrhla, aby od roku 2021 minimálna penzia po získaní 30 kvalifikovaných (v danom roku ste zarobili aspoň 24,1 % z ročnej priemernej mzdy) rokov dôchodkového poistenia predstavovala 33 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Podľa odhadov založených na očakávaniach Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií by v roku 2021 mohlo ísť o sumu približne 356 eur.

Takto nastavený minimálny dôchodok bude znamenať, že všetci, ktorí v tomto roku platia sociálne odvody z vymeriavacieho základu od 477 eur (tri štvrtiny samostatne zárobkovo činných osôb, ktoré platia minimálne odvody) do približne 970 eur, budú mať pri získaní 30 dôchodkového poistenia navlas rovnaký minimálny dôchodok približne 356 eur.

Živnostník, ktorý si optimalizuje svoj daňový základ, a preto platí minimálne sociálne a zdravotné odvody zo sumy 477 eur, bude mať nárok na rovnaký minimálny dôchodok ako zamestnanec, ktorý v hrubom zarába 970 eur. V troch krajoch na Slovensku by pritom priemerná mzda mala byť v tomto roku nižšia ako 970 eur. V Prešovskom kraji má dosiahnuť 827 eur, v Nitrianskom kraji 888 eur a v Banskobystrickom kraji 917 eur.

Národniari tak svojim populistickým návrhom dosiahnu to, že väčšina ľudí v Prešovskom kraji, ktorá získa počas života 30 rokov dôchodkového poistenia, bude mať úplne rovnaký dôchodok.

Živnostník, ktorý v tomto roku platí minimálne dôchodkové odvody zo základu 477 eur, Sociálnej poisťovni na penzijných odvodoch mesačne uhradí 138 eur a získa len 30 rokov dôchodkového poistenia, by mal mať reálne dôchodok okolo 220 eur. Podľa návrh SNS mu Sociálna poisťovňa jeho dôchodok zvýši na minimálny dôchodok v sume 356 eur.

Zamestnanec, ktorý v tomto roku zarába v hrubom 970 eur, zamestnávateľ za neho do Sociálnej poisťovne platí dôchodkové odvody 279 eur mesačne a získa počas života len 30 rokov dôchodkového poistenia, by mal mať penziu 349 eur. Národniari chcú dôchodok tohto zamestnanca dvihnúť na minimálny dôchodok v sume 356 eur, teda na rovnaký dôchodok, na aký by mal nárok živnostník s minimálnymi odvodmi.

Národniari tak živnostníkom odkazujú, že platiť vyššie sociálne odvody sa rozhodne neoplatí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA SAMUELA MARCA

Zbohom, kapitán! (Samo Marec sa lúči s Andrejom Dankom)

Po Andrejovi Dankovi neostáva nič, a to je vlastne dobre.


Už ste čítali?