Smerácke obedy “zdarma” časť detí diskriminujú

Autor: Igor Surovčík | 28.8.2019 o 17:59 | (upravené 28.8.2019 o 18:46) Karma článku: 2,75 | Prečítané:  1073x

Od začiatku septembra budú všetci daňoví poplatníci dotovať sumou 1,2 eura obed pre deti, ktoré navštevujú základnú školu. Takto presne by mala znieť veta nepopulistického politika. Socialisti  to falošne volajú "obedy zdarma". 

Keďže je to veľmi aktuálna téma, ktorou momentálne žijú tisíce rodín na Slovensku, poďme si zaspomínať na to, ako tento nápad vznikol.

Prvýkrát Smer na čele s Robertom Ficom toto opatrenie predstavil na tlačovke začiatkom júna minulého roka. Fico vtedy hovoril o tom, že ak štát bude cez naše dane dotovať obedy detí na materských a základných školách sumou 1,2 eura na jeden obed, pokryjú sa tým náklady na obed a obedy budú “zdarma”. Soudruzi v Smere si totiž mysleli, že ak v júni minulého roka stál obed pre deti v materských a základných školách okolo 1,2 eura, tak toľko bude stáť aj po zavedení obedov “zdarma”. Evidentne nikomu v Smere ani len nenapadlo, že tie dodatočné obedy musí aj niekto navariť a musí ich na niečom navariť….A toto všetko bude niečo stáť. 

Ak sa pozrieme na to, kto tento návrh minulý rok do parlament predložil, tak je nám všetko jasné. Jeden ekonomický expert väčší ako druhý. Poslanci Erik Tomáš, Robert Fico, Robert Kaliňák, Ľuboš Blaha, Ladislav Kamenický a Ľubomír Vážny. To sú predkladatelia návrhu zákona. Ani ma neprekvapilo, že medzi navrhovateľmi bol dvorný stranícky ideológ Ľuboš Blaha…

Poďme však ďalej. Obedy “zdarma”, teda obedy čiastočne hradené všetkými daňovými poplatníkmi (aj nezamestnanými, ktorí si v obchode za sociálne dávky kupujú chlieb a pečivo a platia tak DPH), chceli Smeráci pôvodne zaviesť na materských a aj na základných školách už od 1. januára tohto roka. Keďže sa však na poslednú chvíľu ľakli “prúseru”, že tieto obedy nebude mať kto a na čom navariť, tak dotované obedy zaviedli od januára len v materských školách a ich zavedenie na základných školách posunuli na začiatok septembra tohto roka. 

Fico obedmi “zdarma” sľúbil niečo, na čo nemá priamy dosah. Dal politický sľub, ktorý mal vykonať niekto iný, konkrétne mestá a obce ako zriaďovatelia materských a základných škôl. Očakávaný nárast počtu stravníkov viedol k tomu, že školy začali zvyšovať režijné náklady na obedy, ktoré zaplatia rodičia. Obedy teda nebudú zdarma, celkovo budú drahšie ako pred zavedením tohto socialistického opatrenia. Pre konkrétneho rodiča budú lacnejšie len a len preto, že sumu 1,2 eura tento rodič zaplatí spolu s ostatnými daňovými poplatníkmi skryte, cez dane. Otvorene si tak povedzme, že Smeráci spôsobili zdraženie obedov na školách.

Tak, ako vlaky “zdarma” diskriminujú tých, ktorým do mesta či obce nejazdia vlaky, tak obedy “zdarma” diskriminujú deti, ktoré zo základnej školy prestúpili na osemročné gymnáziá. Dvanásťročný žiak na základnej škole dostane na každý obed dotáciu 1,2 eura, ale žiak v rovnakom veku na osemročnom gymnáziu má smolu..Socialistickí mágovia totiž nezaviedli dotácie na všetky deti až do skončenia povinnej školskej dochádzky (mimochodom, tak o tom zavádzajúco hovoril v júni minulého roka na tlačovke exminister financií Peter Kažimír, ktorý zdrhol šéfovať na lepšie miestečko guvernéra v Národnej banke Slovenska), ale zaviedli ich len na deti stravujúce sa na základných školách. Pri Smere ma to však ani neprekvapuje, keďže aj pri vlakoch “zdarma” im diskriminácia bola a doteraz je ukradnutá.

"Mali sme záujem, aby pri jednom stole v školskej jedálni sedeli deti aj z tých solventnejších rodín aj z tých sociálne slabších rodín," povedal nedávno minister práce a sociálnych vecí Ján Richter.

Deti zo sociálne slabších rodín však dostávajú už od roku 2011 dotáciu na stravu v sume 1 euro na jeden obed. Ak stál jeden obed 1,2 eura, rodičia detí v hmotnej núdzi platili za obed 20 centov. Teraz však obedy vďaka akcii “obedy zdarma” napríklad v Petržalke zdraželi na 1,61 až 1,70 eura. Keďže dotácia na obedy bude pre všetky deti, aj tie sociálne vylúčené, 1,2 eura, logicky by mali zdražieť obedy pre rodičov detí v hmotnej núdzi. Tomu sa hovorí sociálna politika “à la Smer”…

No a k tomu sedeniu za jedným stolom. Keďže deti v hmotnej núdzi mali obedy dotované daňovými poplatníkmi už pred 1. septembrom tohto roka, mohli pri stole v školskej jedálni sedieť za 20 centov za jeden obed aj doteraz. Deťom zo solventnejších rodín je podľa mňa úplne fuk, či obed pre nich stojí 1,21 eura alebo 50 centov. Ak im obed nechutil, išli sa najesť niekde inde a pri deťoch zo sociálne slabších pomerov aj tak možno ani doteraz nesedeli….

Mimochodom, zavedenie 1,2-eurovej dotácie na obedy "zdarma" namiesto oveľa rozumnejšieho zvýšenia daňového bonusu na dieťa o 24 eur mesačne mi analogicky pripomína to, ako nás Smeráci vehementne presviedčajú, že jediným správnym riešením pre zamestnanca je to, aby dostával od svojho zamestnávateľa stravné lístky namiesto finančného príspevku na stravu. Socialisti majú nutkavú potrebu nás všetkých vodiť za ručičky, lebo len oni vedia, čo je správne a  keby nebolo ich, tak teplú stravu cez týždeň ani nemáme...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA SAMUELA MARCA

Zbohom, kapitán! (Samo Marec sa lúči s Andrejom Dankom)

Po Andrejovi Dankovi neostáva nič, a to je vlastne dobre.


Už ste čítali?