Ako Fico o minimálnej mzde klame a zavádza

Autor: Igor Surovčík | 6.9.2019 o 16:09 | (upravené 6.9.2019 o 18:15) Karma článku: 9,64 | Prečítané:  3907x

Predseda Smeru Robert Fico dnes povedal, že ak by minimálna mzda bola v roku 2021 na úrovni 60 percent z priemernej mzdy za tento rok, dosiahla by 615 až 617 eur. Je to ľahko usvedčiteľné klamstvo.

Predseda Smeru-SD Robert Fico dnes v diskusnej relácii TV Pravda so Zuzanou Martinákovou spochybnil jej tvrdenia o tom, že ak by minimálna mzda mala byť o dva roky na úrovni 60 percent z tohtoročnej priemernej mzdy, dosiahla by okolo 650 eur. Návrh, aby sa minimálna mzda od roku 2021 v prípade nedohody odborárov a zamestnávateľov na jej novej výške určovala ako 60 percent z priemernej mzdy spred dvoch rokov, je už pritom v parlamente a podali ho práve Smeráci na čele s Ficom.

“Ak sa pozeráme na vývoj priemerného zárobku v národnom hospodárstve, a ten bude rozhodujúci pri výpočte minimálnej mzdy, nemôžem s vami súhlasiť, že by v roku 2021 bola minimálna mzda na úrovni 650 eur,” povedal. V roku 2021 sa podľa Fica použije ako kritérium na výpočet minimálnej mzdy priemerný zárobok v národnom hospodárstve za rok 2019.  “Vtedy je to nejakých 615, 617 eur, sme to rátali”. To je podľa Fica “ešte menej, ako keby sme rozhodovali bez tohto automatu”.

Páni počtári zo Smeru, neviem, čo ste vy rátali, ale teraz čítajte veľmi pozorne.

Ak má suma 617 eur podľa vášho bossa zodpovedať 60 percentám priemernej mzdy na Slovensku za tento rok, musela by tohtoročná priemerná mzda dosiahnuť 1 028 eur!!!. ( 1 028 x 0,6 = 617)

Za minulý rok pritom priemerná mzda na Slovensku bola 1 013 eur. Podľa makroekonomickej prognózy Inštitútu finančnej politiky pri Ministerstve financií z júna tohto roka by priemerná mzda za tento rok mohla dosiahnuť 1 081 eur. Z tejto sumy 60 percent tvorí 648,60 eura. Ide o sumu minimálnej mzdy na rok 2021, o ktorej moderátorka Martináková hovorila a Fico s ňou “nesúhlasil”.

Práve dnes Štatistický úrad SR zverejnil údaje o tom, že priemerná mzda na Slovensku za druhý štvrťrok tohto roka dosiahla 1 101 eur a medziročne sa zvýšila o 9,7 percenta!!!

Podľa smeráckych počtárov by priemerná mzda mala byť za tento rok 1 028 eur, teda mala by oproti vlaňajšku stúpnuť len o 1,5 percenta!!!!  To je dosť zásadný rozdiel, však?

Je teda vysoko pravdepodobné, že ak Smeráci presadia, aby minimálna mzda na rok 2021 dosiahla aspoň 60 percent z tohtoročnej priemernej mzdy, tak bude minimálna mzda vyššia ako 650 eur. A to sa Fico nehanbí hovoriť o sume 615, 617 eur.

Sú len dve možnosti. Buď Smeráci na čele s Ficom poznajú fakty a prognózy a zámerne nás klamú a zavádzajú, aby ľahšie presadili svoj zákonný automat na zvyšovanie minimálnych hrubých zárobkov, alebo sú počtári v Smere tak neschopní, že sa nevedia orientovať v štatistike.

Ak platí možnosť B, nebolo by to pre mňa prekvapením. Spomínate si na to, ako exminister financií, terajší guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír ešte ako poslanec NR SR v roku 2011 v televíznej debate s Richardom Sulíkom hovoril o “dramatickom prepade ceny plynu o 90 percent” za vlády Roberta Fica? Aj vtedy mal smerácky poslanec údaje zo Štatistického úradu.

Nakoniec bola pravda niekde úplne inde a vykľula sa z toho len neschopnosť pracovať s údajmi. Financmajster Kažimír si totiž zabudol prečítať poznámku pod čiarou o tom, že kým do konca roka 2007 sa cena plynu udávala za jeden meter kubický, od roku 2008 sa udáva za jednu kilowatthodinu (kWh).

“Sadli sme na lep Štatistickému úradu,” povedal terajší šéf NBS Peter Kažimír.

Komu teraz sadol na lep Robert Fico? Vlastnej demagógii a populizmu, alebo neschopným počtárom v Smere?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA SAMUELA MARCA

Zbohom, kapitán! (Samo Marec sa lúči s Andrejom Dankom)

Po Andrejovi Dankovi neostáva nič, a to je vlastne dobre.


Už ste čítali?